Dolu Oyuncak

Doğru oyuncak seçimi

Doğru oyuncak seçimi. Çocuklar için oyun ve oyuncak sadece zaman geçirmek demek değildir. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri oyun sayesinde gelişim gösterebilir. Bu nedenle ebeveynler olarak, çocukların arzuladıkları oyunları oynamalarına izin vermek gerekiyor.

Doğru oyuncak seçimi. Çocuklar için oyun ve oyuncak sadece zaman geçirmek demek değildir. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri oyun sayesinde gelişim gösterebilir. Bu nedenle ebeveynler olarak, çocukların arzuladıkları oyunları oynamalarına izin vermek gerekiyor. Aynı zamanda da, oyunların daha eğitici ve öğretici olabilmesini sağlamak adına birtakım materyallerin kullanılmasını desteklemek lazımdır. Oyunu daha yaratıcı hale getiren oyuncaklar, soyut ve somut düşünme yeteneğinin gelişmesini sağlar.
Çocukların şekil, renk, obje ve nesneyle olan ilişkilerinin gelişmesi oyuncaklar sayesindedir. Oyuncakların çocuk üzerindeki olumlu etkisinin farkında olan her ebeveyn tarafından çocuğun yaşına uygun oyuncakların alınması önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Çocuğunuzun sağlığına zarar vermeyecek, gelişimine de katkı sağlayacak oyuncak modellerini seçmelisiniz.
Şunu da ifade edelim. Bazı anne ve babalar, kısmen haklı olarak çocuklarına oyuncaklarla oynama sınırlaması getirebilir. Çocuğun istediği oyuncakları almayabilir. Bunun nedeni, çocukların oyuncakla oynaması değil, onları kırmasıdır. Dolayısıyla, anne ve baba çocuğun oyuncak kırma alışkanlığını bildiği için oyuncak talebine cevap vermeyebiliyor. Ancak bu doğru gibi gözükse de, yanlış bir davranış biçimidir. Çocukların oyuncakları kırması da bir oyundur. İçerisindeki merak duygusunu tatmin etmek, oyuncağı incelemek ve onu tanıyabilmek için kırma eğilimi içerisindedir.
Çocukların oyuncakla ilgili yaptıklarına asla engel olunmaması gerekiyor. Bu durum, çocuğun merak ve öğrenme eğilimini azaltabilir. Bırakın kırsınlar, dağıtsınlar ve istediklerini yapsınlar… Çocuk, özgür bir ruha sahiptir ve bu ruh sayesinde çevresine uyum sağlayabilir. Kendisine olan güveni kazanabilir. Özellikle okul çağına gelen çocukların oyuncak istekleri artabilir. Çocuğa, lüks ve aşırı gösterişli oyuncaklar almak yerine, kendisini geliştirebileceği oyuncaklar almak daha doğrudur.
Hangi Yaşa Hangi Oyuncak Türü? Bebeklerin oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Onun için çevresi, bedeni ve değişen renkler, parlayan ışıklar oyuncaktır. Çevresini keşfetme eğilimi içerisinde olan çocuğun en ufak renk ve ışık değişimlerinden mutlu olduğunu ifade edebiliriz. bu nedenle, yeni doğan bebeklerin beşiklerinin üzerine renkli objeler konulur. Çocuğun bunlara izleyerek, daha rahat uykuya dalması sağlanabilir. 6 -7 aylık çocuklar: Emeklemeye ve oturmaya başlayan çocukların alanı da genişlemeye başlamış demektir. El hareketlerini artıracak, sesli ve tutma becerilerini olumlu etkileyen oyuncaklar alınabilir. Dişleri de yavaş yavaş çıkmaya başlayan bebeklerin diş kaşıntılarını giderecek oyuncaklar da tercih edilebilir. Bunların hijyenik olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Çin’den getirilen ve oldukça ucuza satılan oyuncakların içeriğin kanserojen madde olabiliyor. Bu nedenle, sertifikalı ürünlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. 15-18 aylık çocuklar: Artık yürümeye başlayan çocukların dünyasının da büyüdüğünü söylemek gerekiyor. özellikle, 18 ayı tamamlayan çocukların keşfetmeye yönelik eğilimleri çok yüksektir. Bu nedenle, zihin ve hayal dünyalarını aydınlatacak oyuncakların tedarik edilmesi gerekiyor. bu bakımdan, birtakım parçalarla blok kurabilecekleri oyuncakları almak en iyisidir. Bu dönemdeki çocuklar, bazı parçaları birleştirip değişik şeyler yapmayı seviyorlar. 2-3 yaş çocuklar: Çocukların sosyal hayatı tanıdıkları bir dönemdir. Bu nedenle, piknik türü oyunlar oynamayı severler. Oyuncaklarını da bu minvalde seçmek gerekiyor. Bunun için tamir çantası, bebekler, oyuncak mutfak setleri gibi oyuncaklar tercih edilebilir. Bu dönemde çocukların gezmeye karşı ilgileri çok yüksektir. Hayvanları tanımaya çalışırlar… Meraklarının giderilmesi için denize götürülebilir. Minik bir kediyi beslemelerine izin verilebilir. 3-6 yaş çocuklar: Dışarıya karşı ilgileri artan, motor hareketleri gelişimini hızla sürdüren bir dönemdir. Bu nedenle, zıplama eğilimleri artabilir. Oldukça hareketli bir dönemden bahsedildiği için bisiklet gibi hareketleri destekleyici oyuncaklar alınabilir. Birtakım sporlar yapılabilir. Futbol, masatenisi, yüzme, bisiklet ve koşu gibi sporlar çocuk için idealdir.
  Oyuncaklar Hangi Özellikleri Etkiliyor? Piyasada birden fazla oyuncak modeli var. Bu modellerin hangisinin ne işe yaradığını bilmek gerekiyor. Böylece, çocuğunuz için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Üretilen oyuncakların özellikleri farklıdır. Bu farklılıkları açıklıyoruz. Kas gelişimlerini destekleyici oyuncaklar için bisiklet alınabilir. Motor, kaydıraklar ve çekmeye dayalı oyuncak türleri, çocukların kas yapılarının gelişmesini sağlayıcı oyuncaklar arasındadır. Piyasada kurgu oyuncakları oldukça fazla sayıda satılıyor. Bu oyuncaklar, çocukların hayal dünyalarını geliştirmek için tercih edilebilir. Çocukların hayal ettiklerini kurmalarına, kendi dünyalarını inşa etmelerine yardımcı olabilir. Sanatsal yönü destekleyici oyuncaklar vardır. Bunlar, boyama türünden oyuncak modelleridir. Ayrıca, enstrümanların oyuncak modelleri de çocukların sanata olan ilgilerini artırmak için üretiliyor. Yine boyama gibi oyuncaklar küçük kas yapılarının gelişimini de sağlıyor. Çocukların hem algısını hem de kavrama yeteneklerini açıcı oyuncaklar da vardır. Sesli uyarı sistemlerine sahip olan, bazı işaretlere sahip oyuncaklar, çocukların dikkat yönünü geliştirebilir.
Oyuncak Almadan Önce Neye Dikkat Etmelisiniz? Çocuğunuza oyuncak almadan önce yaşına, ilgisine önem vermelisiniz. Ancak bunu yapmakla her şeyin tamam olduğunu söylemek mümkün değildir. Bazı konularda da dikkat edilmesi gerekenler var. İşte onlar… Oyuncak dayanıklı olmalıdır. Çabuk kırılan oyuncakların tercih edilmemesi lazımdır. Komplike olmaması da gerekiyor. Sade ve basit bir oyuncak olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğun tek başına oynayabileceği oyuncak olmalıdır. Oyuncağın çocuk gelişimini destekleyici özellikleri olmalıdır. hiçbir fonksiyonu olmayan oyuncağın alınması doğru değildir. Ses çıkarabilir, farklı renklere sahip olabilir, hareket edebilir, sökülüp takılabilir… Oyuncak seçiminde çocuğun tercihine de kulak verilmesi lazımdır. Ancak kendisi için tehlikeli olacak oyuncak modelinin alınmaması gerekiyor. çok basit oyuncaklar, çocuğu sıkabilir. Oldukça karmaşık ve nasıl oynanacağı belli olmayan oyuncak ise, çocuğun kendisine olan güvenini azaltabilir. Çocuğun ilgisini çekmeyen oyuncak doğru oyuncak değildir. Oyuncak, çocuğun merak güdüsünü uyandırmalıdır. Oyuncak parçalarına dikkat edilmesi lazımdır. Çocuğun yutabileceği boyutta olmaması gerekiyor. bazı çocuklar, oyuncaklarını ısırabilir, ağzına sokabilir. Bu durumda ise, herhangi bir parçasının kopması ve boğazına kaçması söz konusudur. Böyle bir şeyin olmaması için oyuncağın sağlam olması çok önemlidir. Sertifikalı oyuncaklar alınmalıdır. Kalite standardına uymayan, sertifikasız satılan oyuncaklar tehlikeli olabilir. Alınan oyuncağın bakımı kolay olmalıdır. Herhangi bir arıza halinde hemen tamir edilebilmelidir. Çocukların şekil ve renk beğenebilecekleri oyuncak modelinin alınması gerekiyor. Bu ve bunun gibi hususlara dikkat edildiği zaman çocuğunuz için en iyi oyuncağı seçebilirsiniz. Öncelik yaşına ve eğilimine dikkat etmektir. Daha sonra ise, geliştirilmek istenilen özelliğine göre en iyi oyuncak modeli alınabilir. Çocuğun anne ve babasıyla birlikte oyun oynayabileceği oyuncaklara sahip olması da önemlidir. Daha huzurlu ve mutlu olur. Bu da, gelişimine pozitif olarak yansır.
OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.