Dolu Oyuncak

Gazeteci Ahmet Doğan yazdı: Perakende oyuncakçı neden mutsuz?

Üretim, toptan ve perakende... Mahşerin bu üçlüsü tedarik zincirinin olmazsa olmazı... Peki bu üçlünün şu an en zayıf halkası hangisidir sizce? Elbette perakende...

Üretim, toptan ve perakende… Mahşerin bu üçlüsü tedarik zincirinin olmazsa olmazı… Peki bu üçlünün şu an en zayıf halkası hangisidir sizce? Elbette perakende…

Perakende oyuncakçıya bir dokun bin ah işit…!

Perakende oyuncakçıya bir dokunan bin ah işitiyor. Peki neden?

Zincir marketlere uygun bize pahalı

Perakendecilerin en başta şikayetçi olduğu konu ‘zincir marketlere uyguna veriyorsunuz, bize pahalı’… Peki bu durum gerçekten de doğru mu?

Zincir marketler piyasayı hallaç pamuğu gibi atıyor

Zincir marketlerle çalışan üretici oyuncakçılar da aslıda mutlu değil. Sanılanın aksine zincir marketlerle çalışmak göründüğü gibi değil. Bizler dışarıdan ıceberg’in yani buzdağının görünen kısmına bakıyoruz. Peki ya görünmeyen kısım????

Uzun vadeli ödeme sistemi üreticiyi bezdiriyor

Zincir marketlerle çalıştığınızda uzun vadeli ödeme sistemine alışkın olmanız gerekiyor. Eğer uzun yıllardır üreten bir firmaysanız durumu toparlayabilirsiniz ama bütçeniz kısıtlı bir üretici firma iseniz çok uzun vadeli çalışmak işinize gelmez, her an bu uzun vadeden ötürü (hele bir de TL’nin değer kaybını düşünürsek) batabilme tehlikeniz olur.

İade koşulları

İade koşulları da zincir marketlerin leyhine düzenlenmiş durumda. Zincir marketler, üreticilerle çalışırken kendilerini tamamiyle üstte görüyorlar. Kim ne derse desin zincir marketler hem üretene hem de oyuncak perakendecisine çok ciddi bir zarar…

Perakendeci nasıl iş yapacak?

Oyuncakta büyük fotoğraf maalesef bu… Perakende esnafı peki bu durumda nasıl iş yapacak. Üretici bir ürünü zincir markete toptan 5 liraya verirken aynı malı perakendeciye en iyimser tahminle 8 liraya veriyor. Perakendeci kaça satacak, nasıl kar edecek, üstüne kar koysa müşteri ile karşı karşıya gelmeyecek mi?

Perakende oyuncakçısı müşteri ile karşı karşıya geliyor

Perakende oyuncakçısı bütün bu konuştuklarımızı topladığımızda müşteri ile karşı karşıya gelmek zorunda kalıyor. Kar edemeyen perakende esnafı müşteri tarafından “Falanca zincir markette bu kadar ucuzken sende neden bu kadar pahalı, beni mi kazıklıyorsun” durumuna maruz kalıyor. Sizce kim haklı?

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.