Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Oyuncak bilgilerimizi geliştirelim: Oyuncaklara dair geçmişten günümüze 10 ilginç bilgi

Eski çağlardan bu yana yapılan ve çocukların gelişiminde büyük rol oynayan oyuncakların oldukça eskiye dayanan bir geçmişi var.

52

Eski çağlardan bu yana yapılan ve çocukların gelişiminde büyük rol oynayan oyuncakların oldukça eskiye dayanan bir geçmişi var. Milattan önce yaşayan antik uygarlıklarda bile yer aldığı görünen oyuncaklar, o zamanlarda etraftan bulunan taş, kütük ve benzeri nesnelerden yapılırken günümüzde oldukça büyük bir pazar haline gelmiş durumda. İşte geçmişten günümüze oyuncaklarla ilgili bilmeniz gereken ilginç bilgiler…

oyuncaklara dair ilginç bilgiler

oyuncaklar
1. Binlerce yıl önce antik çağlarda Mısırlı çocukların günümüzde de olduğu gibi oyuncak bebeklerle oynadığı ortaya çıkmıştır. Bu oyuncak bebeklerin taş, tahta ve seramikten yapıldığı gözlemlenmiştir. Oyuncak bebeklerin kol ve bacak gibi uzuvlarını hareket ettirebildiği ve peruğa sahip oldukları dikkat çekmiştir.

2. Antik Yunanistan‘da çocukların mumdan bebeklerle, sopa, ok, yayın yanı sıra yoyo ile oynadığı gözlemlenmiştir.

3. Eski çağlarda Yunan kız çocukları ortalama 14 yaşına geldiğinde oyuncaklarını bir tapınağa bırakarak gençliğe ve olgunlaşmaya adım attıklarını gösterirlerdi.

4. Oyuncak üretimi 18. yüzyılda yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu dönemde özellikle çocukların gelişimine yönelik ürünler yaratılmak istenmiştir.

oyuncak
5. Arta kalan bulaşık suyundan baloncuk çıkartma yakın tarihin en popüler olmuş oyunlarından biridir.

6. Çemberler, oyuncak vagonlar, uçurtmalar ve kuklalar en sık kullanan oyuncaklar arasında yer almıştır ve günümüze kadar gelmiştir.

7. Bilinen ilk kutu oyunu 1750 yılında yapılmıştır. Oyun günümüzde olduğu gibi zar atılarak ve belli bir çember etrafından ilerleyerek oynanıyordu.

8. 19. yüzyılda eğitici ve öğretici oyunlar üretimi artmıştır. Yapılan oyunların geneli üzerinde bir mantık yaratılmış ve zeka geliştirici özellikleri olması konusunda özen gösterilmiştir.

9. Yakın tarihten günümüze kadar kız çocukları genellikle bebekler ve küçük bebek evleri ile oynamayı tercih etmiş, erkek çocukları ise misket ve trenlerle oynamıştır.

10. 20. yüzyıldan sonra oyuncakların kalitesi oldukça artmıştır ve oyuncak üretimi büyük bir pazar haline gelmiştir. (migros)

oyuncaklara dair ilginç bilgiler

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.