Dolu Oyuncak

Oyuncaklar, çocuk gelişimine hangi katkıyı veriyor?

326

Oyuncaklar çocukların gelişimi için oldukça önemli materyallerdir. Bir çocuğun hayal gücünü geliştirip güçlendirebilmesi için oyuncaklar önemli bir rol oynamaktadır. Önemli olan ise doğru zamanda doğru oyuncak ile çocuğun buluşturulmasıdır. Oyuncakların çocuk gelişimine önemi oldukça fazladır. Gelişimleri için çocukların yaşlarına ve ilgi alanlarına uygun oyuncakların alınması önemlidir.

Oyuncakların çocuğa yararları konusunda birçok şey yazılıp çizilse de bu konuda öğrenmemiz gereken bir dizi şeyler de var aslında… Çocuklar için oyuncakların çok pahalı ve lüks olmasının hiçbir önemi bulunmamaktadır. Bazen evde yapılan aktivitelerde ortaya çıkan oyuncaklar en pahalı oyuncaklardan daha değerli olmaktadır.

Photographer – Teri Weber

Bu nedenle oyuncakların çocuğa yararları konusunda bu konunun unutulmaması gerekmektedir. Ebeveynler şunu bilmelidir ki bir çocuğun hayal gücünü geliştirebilmesi için oyuncağın markasının ve tutarının hiçbir değeri bulunmamaktadır. Oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekilen husus markası değil çocuğa olan yararıdır. Oyuncakların yararlarına bakıldığında en önemli madde ise hayal gücünü geliştirebilmesidir. Hayalinde kurduğu bir oyunu bir materyal ile gerçek hayata uyarlayabilmesi için ilgi alanına uygun doğru oyuncaklar tercih edilmelidir.

Oyuncakların Yararları

Çocuklar sevdiği bir oyuncakla saatlerce oynayabilir. Ama kendi hayalinde anlamlandıramadığı, oyununa dahil edemediği bir oyuncak ile çok uzun süre oynayamaz. Ebeveynler çocuklarının ilgi alanlarını anlayabilmek adına çocuklarına oyuncakları sunarlar ve çocuklar hayallerini somutlaştırabildiği oyuncakları tercih ederler. Oyuncakların yararları;

Hayal güçlerini geliştirirler,
Hayallerini oyuncaklar ile somutlaştırabilirler,
Oyuncaklar ile oyun kurarak bir olay örgüsü oluşturabilirler,
Dil becerileri ve kelime haznelerini geliştirebilirler,
İnce ve kaba motor becerilerini güçlendirirler,
Arkadaşları veya ailesi ile oyunlar kurarak sosyal becerilerini güçlendirebilirler,
Ruhsal gelişimlerini olumlu yönde güçlendirebilirler.


Çocuk Gelişimi İçin Oyunlar
Çocuk gelişiminde önemli rolü olan oyunlara bakıldığında yaş gruplarına göre farklılaştığı görülmektedir. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için birbirinden farklı oyunlar oynamak mümkündür. Özellikle de motor becerilerini geliştirebilecek, zihinsel gelişimlerini sağlayabilecek ve farklı duyularına hitap edecek oyunlar oynanması oldukça önemlidir. Her zaman eğitici ve öğretici bir oyun bulunmasına gerek duyulmadan keyifli vakit geçirilecek ve enerjilerini atmaları sağlanabilecek oyunların bulunması da önemlidir. Örneğin kimi çocuk boyama yaparak kendisini daha iyi ifade edebilirken kimi çocuk ise top oynayarak kendisini iyi hissedebilmektedir. Çocuk gelişimi için oyunlar sayesinde zekalarının gelişimi ve sosyal gelişimleri de tamamlanmaktadır.

Çocuk Gelişimi Oyunları


Aralarında büyük bir bağ olan çocuk gelişimi oyun seçeneklerine bakıldığında birbirinden farklı ve eğitici oyunlar göze çarpmaktadır.

Renkleri öğreten oyunları,
Eşleştirme oyunları,
Hayvanları öğreten oyunlar,
Eşyaları öğreten oyunlar,
Denge oyunları,
İpe dizme oyunları,
Mutfak aktiviteleri,
Duyu oranları,
Su ile oynanan oyunlar,
Boyalar ile oynanan oyunlar,
Aktarma oyunları,
Tat alma ile ilgili oynanan oyunlar gibi bibirinden farklı ve eğlenceli oyunlar bulunmaktadır.
Özellikle de 1 yaşına kadar daha çok çocuklar için duyu oyunları öne çıkmaktadır. Örneğin farklı dokularda kumaş ve materyaller keserek bir kartona yapıştırın. Bebeğinizin her dokuyu ellemesini sağlayın. Bu dokular arasında kadife kumaş, tırtıklı dokular, saten kumaş, tüylü kumaş gibi birbirinden farklı dokular olmasına özen gösterin. Bu sayede bebeğinizin dokunma duyusunu harekete geçirmiş olacaksınız.

Bir diğer önemli duyu oyunlarından biri de boya, tıraş köpüğü ve minik oyuncaklar ile oynanan oyunlardır. Bir kap içerisine tıraş köpüğü ve birkaç damla boya damlatın. İçerisine de minik oyuncaklar gizleyin. Bebeğiniz öncelikle tıraş köpüğü ve damlattığınız boyayı karıştırarak renkli bir tıraş köpüğü elde edecektir. Daha sonrasında ise içine gizlediğiniz oyuncakları bulmasını sağlayın. Kurtardığınız oyuncakları duru bir su ile yıkayarak onları kurtarmış olmasının sevincini yaşasın. Hem de o gün damlattığınız boya hangi renkse o rengin ismini öğrenmiş olacaklar.

Çocuk Zeka Gelişim Oyunları
Zeka gelişimini destekleyici oyun örneklerinden biri de eşleştirme oyunlarıdır. Sitemizde bulunan kayıp çoraplar ve dondurma eşleştirme gibi oyunlar bu konuda size yardımcı olacak materyallerdendir. Çocuk zeka gelişim oyunları arasında eşleştirme önemli bir rol oynar. Düşünsel becerileri ön plana çıkartan ve zihinsel gelişimi destekleyen bu oyunlar şu şekilde oynanmaktadır. Bebeğiniz 1 yaşından itibaren bu oyunları oynamaya başlayabilir. Ama burada önemli molan nokta aşama aşama kart sayısını arttırmaktır. Kartlar arasından birbirinin eşi olan kartlardan 4 adet seçip ve bebeğinizin önüne koyunuz. Eşleşen iki kartı size vermesi isteyiniz. Ona bir örnek olarak siz eşleştirerek işe başlayınız. Tüm kartları bir anda önüne koyarsanız hem yaşı itibari ile zor gelecektir hem de oyunu algılaması zorlaşacaktır. Ama 2 çift yani 4 kart koyarak oyuna başlayarak oyunun mantığını ona kavratmış olacaksınız. Zamanla kart sayısını arttırabilirsiniz. Bebeğinizin hazır olduğunu hissettiğinizde de kartları ters çevirerek oynamaya başlayabilirsiniz.

Oyunların Çocuğa Faydaları
Oyunların birden fazla faydası bulunmaktadır. Ama en önemlisi de kendi yeteneklerini keşfetmesine imkan tanınmasıdır. Bunun yanı sıra oyunun çocuğa faydaları arasında ailesi ile daha kaliteli zaman geçirebilmesi yer almaktadır. Ailece oynanan oyunlar ruhen de doygunluk sağlayacağı için zihinsel gelişimi de olumlu yönde desteklemektedir. Ayrıca bir çocuğun sosyalleşebilmesi ve okula başladığında da çeşitli aktivitelere ayak uydurabilmesi için oyunların önemi büyüktür. Doğru zamanda doğru oyunların oynanması sayesinde çocukların ruhsal gelişimi de olumlu etkilenmektedir.

Oyunun Çocuğun Gelişimine Etkileri
Oyunlar çocukların dil gelişimini de olumlu etkilemektedir. Oyun esnasında kurulan diyaloglar sayesinde kelime hazneleri de gelişmekte ve farklı sözcükler öğrenebilmektedirler. Ayrıca oyun esnasında kendisini daha iyi ifade edebilmek için kendisini konuşmaya odaklayabilmektedirler. Özellikle de bulmaca ve soru cevap gibi oyunlar dil gelişimini olumlu etkilemektedir. Oyunun çocuğun gelişimine etkileri arasında renkleri, şekilleri ve sayıları öğrenmesi de bulunmaktadır. Bu sayede saymayı ve rakamları da öğrenebilmektedirler.

Oyunun Çocuğun Gelişimine Katkıları
Oynanan oyunların içeriğine göre çocuklar neden sonuç ilişkisi kurmayı, hafıza becerilerini geliştirmeyi ve yeni oyunlar kurmayı da öğrenebilmektedirler. Oyunun çocuğun gelişimine katkıları arasında plan yapma ve oyun kurma gibi önemli beceriler de gelmektedir.

Oyunlarda kazanma ve kaybetmeyi öğrenme,
Zamanla yarışma,
Kendisini ifade edebilme,
Neden sonuç ilişkisi kurma,
Yaratıcılığını geliştirme,
Empati kurma gibi birçok kazanım da elde edilmektedir.

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.