Dolu Oyuncak

Oyuncaklar çocuklar üzerinde çok önemli etkilere sahip…!

Bir bebeğin çok fazla oyuncağının olması yerine az ama öz, ayına/yaşına uygun oyuncağının olması daha önemli bir unsurdur.

197

Bir bebeğin çok fazla oyuncağının olması yerine az ama öz, ayına/yaşına uygun oyuncağının olması daha önemli bir unsurdur. Etrafında çok fazla oyuncak olması dikkat dağınıklığına yol açabilmektedir. Bu nedenle de sadeleştirilmiş ve kendisine uygun olan oyuncaklar ile oynaması daha doğru bir karar olacaktır.

Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde ona; 1 yaş oyuncağı yerine 2 yaş oyuncağı alındığında beklentiyi çok fazla arttırmış olur, çocuğunuzu da buna zorlamış olursunuz. Ona fazla sorumluluk yükleyerek kendi yaşına uygun olmayan bir oyuncak aldığınızda onunla oynayamadığı zaman onu başarısızlık hissine sürüklemiş olursunuz. Örneğin; üzerinde uzmanlarca +24 ay yazan bir yap bozu +12 ay olan bebeğinize alırsanız, bebeğiniz onu amacına uygun olarak kullanamayacağı için kendisini yetersiz hissedebilecektir. Bunu göz önünde bulundurarak bebeğinizin ayına uygun oyuncaklar tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır.

YAŞLARA GÖRE OYUNCAK SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


Her aya ve her yaşa uygun tasarlanan oyuncaklar, uzmanlar tarafından onaylanarak üretime girmektedir. Genel olarak 1 yaş eğitici oyuncaklar olarak daha çok bul tak kategorisi ilgi görmektedir. Bebeklerin renkleri, şekilleri öğrenebilmesi açısından bul taklar oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra 2 yaş eğitici oyuncaklar daha çok ahşap kategorisine doğru yoğunlaşmaya başlamaktadır. Ahşap bul tak oyuncaklar ve çak çak ahşap oyuncaklar bu dönemde bebeklerin ilgisini çekmektedir. Daha çok bir şeylere vurma, ses çıkartma gibi istekleri olduğu için ahşap çak çaklara ilgi bu dönemde artmaktadır. 3 yaş eğitici oyuncaklar ise genel olarak yap boz ve tamamlama kartları gibi seçeneklerden oluşabilmektedir. Daha küçük parçalı yap bozlara bu dönemde geçilebilmektedir. Ayrıca kalemler, boya kitapları ve manyetik tabletler de bu süreçte oldukça ilgi görmektedir.

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARA NASIL OYUNCAKLAR SEÇMELİYİZ?

Okula başlamadan önce evde çeşitli etkinlikler yapılabilmektedir. Okula hazırlık olması açısından özellikle de manyetik tablet alfabe seti ve manyetik tablet matematik seti bu süreçte oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra +2 yaş itibari ile etkinlik kitaplarına da geçiş sağlanabilmektedir. Okul öncesi eğitici oyuncaklar arasında en popüler olanı da çift taraflı manyetik yazı tahtasıdır. Bir tarafı kara tahta bir tarafı manyetik özellikte olan yazı tahtaları sayesinde çocuklar okul için pratik yapabilmektedirler.

EĞİTİCİ OYUNCAKLAR ÇOCUKLARA NASIL FAYDA SAĞLAR?


Bebek ve çocukların zihinsel gelişimini desteklemek adına birbirinden farklı eğitici oyuncak bulunmaktadır. Eğitici oyuncakların faydaları açısından bakıldığında elbette ilk akla gelen zeka gelişimini desteklemesidir. Bir diğer faydası ise kuşkusuz ki ince ve kaba motor gelişimlerini destekleyen oyuncaklar olmasıdır. Oyuncakların türüne göre değişkenlik gösterse de en bilinen faydalarının başında el göz koordinasyonunun sağlanması da yer almaktadır. Ayrıca problem çözme yeteneğinin gelişmesi, görsel ve işitsel açıdan zihnini geliştirebilmesi de önemli faydaları arasında yer almaktadır. Legolar, ahşap oyuncaklar, oyun hamurları, sesli oyuncaklar, bul tak oyuncaklar, kinetik kumlar gibi birbirinden farklı eğitici oyuncak bulunmaktadır.

EĞİTİCİ OYUN SETLERİ NE GİBİ ÖZELLİKLER TAŞIMAKTADIR?
Bilindiği üzere çocukların yaşlarına uygun olarak eğitici oyun setleri bulunmaktadır. Bu setler genel olarak yaşlara göre ve kategori olarak ilerlemektedir. Kolaydan zora doğru her bir kategori sayesinde çocukların ihtiyaç duyduğu zihinsel aktivitelere yer verilmektedir. Eğitici oyun setleri bir kutu veya çanta içerisinde yer almaktadır. Bu sayede her kullanımdan sonra kutusuna ya da çantasına konularak saklanabilir. Eğitici oyun setleri çocukların zeka gelişimini basamak basamak desteklemektedir. Böylece çocukları zorlamadan, seviye atlayarak bir sonraki bölüme geçmesi sağlanabilmektedir. (annebebek)

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.