Dolu Oyuncak

Hangi oyuncak hangi işleve sahiptir?

Hangi oyuncak, ne işe yarıyor? Piyasada birden fazla oyuncak modeli var. Bu modellerin hangisinin ne işe yaradığını bilmek gerekiyor. Böylece, çocuğunuz için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Üretilen oyuncakların özellikleri farklıdır. Bu farklılıkları açıklıyoruz.

33
Hangi oyuncak, ne işe yarıyor? Piyasada birden fazla oyuncak modeli var. Bu modellerin hangisinin ne işe yaradığını bilmek gerekiyor. Böylece, çocuğunuz için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Üretilen oyuncakların özellikleri farklıdır. Bu farklılıkları açıklıyoruz.
Kas gelişimlerini destekleyici oyuncaklar için bisiklet alınabilir. Motor, kaydıraklar ve çekmeye dayalı oyuncak türleri, çocukların kas yapılarının gelişmesini sağlayıcı oyuncaklar arasındadır. Piyasada kurgu oyuncakları oldukça fazla sayıda satılıyor. Bu oyuncaklar, çocukların hayal dünyalarını geliştirmek için tercih edilebilir. Çocukların hayal ettiklerini kurmalarına, kendi dünyalarını inşa etmelerine yardımcı olabilir. Sanatsal yönü destekleyici oyuncaklar vardır. Bunlar, boyama türünden oyuncak modelleridir. Ayrıca, enstrümanların oyuncak modelleri de çocukların sanata olan ilgilerini artırmak için üretiliyor. Yine boyama gibi oyuncaklar küçük kas yapılarının gelişimini de sağlıyor. Çocukların hem algısını hem de kavrama yeteneklerini açıcı oyuncaklar da vardır. Sesli uyarı sistemlerine sahip olan, bazı işaretlere sahip oyuncaklar, çocukların dikkat yönünü geliştirebilir. Oyuncak Almadan Önce Neye Dikkat Etmelisiniz? Çocuğunuza oyuncak almadan önce yaşına, ilgisine önem vermelisiniz. Ancak bunu yapmakla her şeyin tamam olduğunu söylemek mümkün değildir. Bazı konularda da dikkat edilmesi gerekenler var. İşte onlar…
Oyuncak dayanıklı olmalıdır. Çabuk kırılan oyuncakların tercih edilmemesi lazımdır. Komplike olmaması da gerekiyor. Sade ve basit bir oyuncak olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğun tek başına oynayabileceği oyuncak olmalıdır. Oyuncağın çocuk gelişimini destekleyici özellikleri olmalıdır. hiçbir fonksiyonu olmayan oyuncağın alınması doğru değildir. Ses çıkarabilir, farklı renklere sahip olabilir, hareket edebilir, sökülüp takılabilir… Oyuncak seçiminde çocuğun tercihine de kulak verilmesi lazımdır. Ancak kendisi için tehlikeli olacak oyuncak modelinin alınmaması gerekiyor. çok basit oyuncaklar, çocuğu sıkabilir. Oldukça karmaşık ve nasıl oynanacağı belli olmayan oyuncak ise, çocuğun kendisine olan güvenini azaltabilir. Çocuğun ilgisini çekmeyen oyuncak doğru oyuncak değildir. Oyuncak, çocuğun merak güdüsünü uyandırmalıdır. Oyuncak parçalarına dikkat edilmesi lazımdır. Çocuğun yutabileceği boyutta olmaması gerekiyor. bazı çocuklar, oyuncaklarını ısırabilir, ağzına sokabilir. Bu durumda ise, herhangi bir parçasının kopması ve boğazına kaçması söz konusudur. Böyle bir şeyin olmaması için oyuncağın sağlam olması çok önemlidir. Sertifikalı oyuncaklar alınmalıdır. Kalite standardına uymayan, sertifikasız satılan oyuncaklar tehlikeli olabilir. Alınan oyuncağın bakımı kolay olmalıdır. Herhangi bir arıza halinde hemen tamir edilebilmelidir. Çocukların şekil ve renk beğenebilecekleri oyuncak modelinin alınması gerekiyor. Bu ve bunun gibi hususlara dikkat edildiği zaman çocuğunuz için en iyi oyuncağı seçebilirsiniz. Öncelik yaşına ve eğilimine dikkat etmektir. Daha sonra ise, geliştirilmek istenilen özelliğine göre en iyi oyuncak modeli alınabilir. Çocuğun anne ve babasıyla birlikte oyun oynayabileceği oyuncaklara sahip olması da önemlidir. Daha huzurlu ve mutlu olur. Bu da, gelişimine pozitif olarak yansır.
OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.