Dolu Oyuncak

Aylara göre oyuncak ve oyunlar

Türkiye’nin ilk ve tek günlük haber sitesi olarak oyuncaklara dair her konuyu işlemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ‘Bebeğin aylarına göre oyunlar’ konusunu ele alacağız.

1–4 aylık dönemde oyun


ilk aylarda bebekler doğuştan geliştirmiş oldukları refleks tepkilerini geliştirerek çevresindeki insan ve objelere bakar. El kol hareketleri geliştikçe yakalamaya çalışır ve yakalayabildiklerini inceler. 1–4 aylık bebekler, beşiğine asılan bir oyuncağın hareketlerini fark edebilir. Oyunlarında keşfetmek ön plandadır. Hoşuna giden hareketleri tekrarlar. Çevresindeki oyuncağı, eşyayı çekerek, sağa sola çarparak tanımaya çalışır. Vücudu da oyuncak gibidir. Parmaklarını, ayaklarını inceler.

4–8 aylık dönemde oyun


4–8 aylar arası neden sonuç ilişkilerini ayırt etme becerisi başlar. Hareketlerinin yarattığı sonuçları görmek ister. Örneğin beşiğin kenarındaki ipe tesadüfen dokunduğunda ipin sallandığını ve ses çıkardığını fark ederse daha sonraları ses duyabilmek için ipi çekmeye başlar.

8–12 aylık dönemde oyun
Bedensel gelişime paralel olarak bu aylarda hareketlerinde artış ve farklılık gözlenir. Neden ve sonuçları daha iyi ayırt etmeye başlar. Hedeflediği sonuçla arasına engel girerse bu engeli ortadan kaldırır. Örneğin oyuncağı sakladığınızda onu arar. Ayakta durma, yürüme, tırmanma gibi hareketleri başarır. Bu hareketler, mükemmel olana kadar oyun niteliğindedir ve sürekli tekrarlar.


18–24 aylık dönemde oyun
Çocuğunuz 1 yaşına geldiğinde dış dünya ile yoğun ilişki kurmaya başlar. Bu durumu 2 yaşında artar. Annesi ile kurmuş olduğu ilişkinin içinde artık diğer kişiler de yer alır, ama tabii annenin ilişkideki değeri ve ağırlığı hep vardır.

Bu aylarda parmaklarını daha etkin kullanmaya başlayacaklarından çok fonksiyonlu oyuncaklar almaya başlayabilirsiniz. Örneğin bebek, araba gibi oyuncaklar tek işleve sahiptir ve duygusal gelişimi için idealdir. Birden fazla fonksiyona sahip oyuncaklarsa zihinsel yeteneklerini artırmak için önemli. Bu dönemde onun için legolar, parçalara ayrılan ve sonrasında birleştirilebilen fonksiyonlara sahip oyuncakları tercih edebilirsiniz.

24–36 aylık dönemde oyun


Bu aylar arasında çocuklar hayal gücüne dayalı oyunlar geliştirir. Buı nedenle çocuğun kendi kendine yeni bir şeyler oluşturacağı malzemeleri tercih edin. Oyun hamurları, kum, su, gazete kağıdı, tahta ya da plastik çekiç, tornavida, keskin olmayan makas, boyalar, kağıtlar, boyama kitaplarını tercih edebilirsiniz. Bu dönem ve sonrasında çocuğunuza sunulan oyuncakların doğal malzemeler olması hem de kendini ifade etmesine daha fazla fırsat verecektir.‏

6–9 aylık bebeklere hangi oyuncaklar alınabilir?

Bebeğiniz gitgide daha enerjik olmakta. Artık eline bir kaşık alıp tencere ve tavalara vurabiliyor, çıngırakları büyük bir heyecanla sallıyor. İki oyuncağı aynı anda eline alıp birbirlerine çarpıştırıyor. Gelişen el becerilerinden dolayı hareketleri daha kesin. Yere düşen bir üzümü yerden alabiliyor. Göremeyip hissetmese de bazı objelerin varlığından haberdar. En sevdiği hayvanı göremezse onu aramaya çıkabilir. Bunun anlamı artık eşyaları saklama oyunları oynayabilirsiniz. Dikkati üzerindeyken oyuncak ayısını bulabileceği bir yere saklayın, bulacaktır. Bebeğinizin ayaklanmaya başladığı aylardayız. Oturmaktan emeklemeye geçmiş olabilir. 8 aylık olduğunda ayağa kalkmaya ve merdiven çıkmaya çalışacaktır. Aşağıda ki oyuncaklar onun gelişimine yardımcı olup, hızlanmasını sağlayacaktır.

Eğitici alet çantaları: Çocuklar beşiklerine iliştirilmiş oyuncaklara bayılır. Hareket edip dönebilen kısımları sayesinde bebeğinizin el koordinasyonları gelişir. Ayrıca eşyalara dokununca onları hareket ettirebildiğini anlar ve bu onu büyüler.

Yumuşak ve doldurulmuş oyuncaklar: Bu zamanlarda bebekler en sevdikleri oyuncaklarla bir bağ kurar. Bu çok doğal ve olması gereken bir şeydir. Yine de bazı oyuncaklar diğerlerinden daha sağlıklıdır. Kurdeleli, plastik gözlü, iplikli, sert olanlardan kaçının ki olası tehlikeleri en aza indirin.

Toplar: Toplar her yaşta eğlencelidir. Özellikle hafif toplar yaşına uygundur. Bir topu yerden döndürerek ona doğru atın, biraz büyüdüğünde topu size geri atacaktır.


Ev eşyaları: Bebeğinizin mutfakta ki eşyalarla da ilgilenebilir. Plastik bir kap, ölçü kapları ya da tahta kaşık bebeğinizi uzun bir süre oyalayabilir. Bebeğinize yemek hazırlarken onun eline de bu oyuncaklardan verin sizle beraber otururken oyununa devam eder.

Hareket eden oyuncaklar: Bebeğiniz artık emekleyip etrafta dolaştığı için kendisi gibi hareket eden oyuncaklarla daha çok ilgilenecektir. Halının üzerine itebileceği arabalar koyun.

Kitaplar: Bu dönemde bebeğinize kitap okuduğunuzda etkileşimi hissedersiniz bu yüzden daha eğlencelidir. Okumanız bittiğinde sayfaları çevirmesine izin verin ki kendisini de okuma serüveninin bir parçası hissetsin.

12-18 aylık bebeklere hangi oyuncaklar alınabilir?

Yürümeye başladığı için sürekli bir yerlere gitmeye çalışıyor ve sizde peşinden… Bacaklarını bu kadar iyi kullanmadığı günleri özlemiyor değilsiniz! “Aktif” kelimesi şu an ki durumu için yaratılmış olmalı. En sevdiği oyuncaklar da bir yerlere atabildikleri. Topları, salıncakları ve tırmanabilecekleri eşyaları da çok seviyor. Elleri de artık daha koordine. Artık oyuncaklarını sınıflandırıyor, onları bir yerlere dizip kaleler yapıyor. Oyunlarda yeni şeyler keşfediyor. “Bunu çekersem ne olur? “,“Topa vursam nereye gider?” gibi soruların cevabını arıyor. Yaptıklarının sonuçlarını çok merak ediyor çünkü hafızası daha önce yaptıklarını hatırlayacak kadar gelişmedi henüz. Ayrıca sizin yaptığınız şeyleri taklit etmeye çalışacaktır.

Büyük legolar: Özellikle de renkli legolar yeni yürüyen çocuğunuzu yerinde tutacak kadar dikkat çekici. Bunlarla kaleler ve duvarlar yapabilir, ama en eğlendiği an hepsini bozduğu an olacaktır.


Tekerlekli oyuncaklar: Hafif ağırlıklı tekerlekli oyuncaklar, mesela tren vagonları, çocuğunuzun bu dönemde ilgisini çekecektir. Tren raylarının üzerinde ilerken bebeğiniz de ona bakakalır.

Tırmanılan oyuncaklar: Tırmanılan oyuncaklar bebeğinize saklanacak, atlayacak, tırmanacak öğrendiği bütün motor becerilerini geliştirecek bir fırsat verir.

Toplar: Herhangi bir top çocuğunuzu mutlu edecektir. Plaj topu, kumaş toplar, plastik toplar. Sadece çocuğunuzun ağzına girebilecek boyutta ki toplardan uzak durun ve top atmaya yavaşça başlayın.


Araçlarda gezmek: Kendisini gezdirebildiği oyuncaklar ona yürümekten daha cazip geliyor. Pek çok sürülebilen araçların kendi kolları vardır ama elektrikli olanlardan kaçının zaten bunlar oldukça pahalıdır.

Resimli kitaplar: Çocuğunuz tanıdığı obje ve aktivitelerin olduğu resimli kitaplardan hoşlanacaktır. Onu kütüphaneye götürüp kendi istediği kitabı seçmesini sağlamak da yi bir fikir olabilir.

18–24 aylık bebeklere hangi oyuncaklar alınabilir?

Çocuğunuz bağımsızlığı konusunda kararlı gözüküyor ve kendi limitlerini zorluyor. Ben yapacağım dediği şeyi yapamadıktan sonra sizin yardımınızı isterse şaşırmayın.


Yeni öğrenme yöntemi: Elleri! Her şeyi ellerinde tutarak öğrenmeye çalışıyor. Işıkları, kapıları açar kapar, düğmeleriyle oynarken yanlışlıkla kopartır. Bunlar herhangi bir ebeveyni çıldırtmaya yeter!

Plastik çay seti veya oyun evleri: Çocuğunuz yiyecek ve içeceklerle oynamaya bayılıyor. Mutfak eşyaları, süpürgeler, tırmıklar, alışveriş arabaları onun sevdiği oyuncaklardandır. Küçük bir plastik çay seti ya da oyun eviyle etrafında ki yetişkinlerden gördüklerini kendi başına küçük dünyasında yapmaya çalışmak hoşuna gidecektir.
Legolar: Legolar çocuğunuzun tutma, yığma ve sıralama gibi becerilerini artırır.

Oyuncak müzik aletleri: Çocuklar genelde müzik sever ve kendi müziklerini yapma şanslarını kaçırmazlar. Ona oyuncak bir gitar ya da org verin yeni bestelerini yapsın! Komşularınız ve sizin için ses seviyesi çok yüksek olmayanlardan seçin.


Puzzle’lar: Bebeğiniz parçaları doğru yerlere yerleştirdiğinde inanılmaz bir tatmin yaşayacaktır. Kolay ve az parçalı puzzlelar seçin.

Resimli kitap ve kasetler: Pek çok çocuk hikaye anlatan yeni seslerden hoşlanır. Resimli kitaplar ayrıca hayal gücünü geliştirir.

Trenler: Çocuğunuz yeni becerilerini oyuncak bir treni çalıştırmak için kullanabilir. Treni hareket ettirdiğinde çok mutlu olduğunu göreceksiniz.


Yıkanabilir kalem ve kağıtlar: Çocuğunuz kendi izlerini duvara, yere, mobilyalara yapmaktan mutlu olacaktır. Herkesin iyiliği için ona büyük bir kağıt ve kalemler ayırın ve sanatını burada icraa etsin.

 

 

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.