Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Çocuklarımızın sevgilisi oyuncaklar ne tür malzemelerden üretilmeli?

Ülkemizde son on sene içerisinde piyasaya sürülmüş olan oyuncakların sağlık açısından büyük tehlike oluşturduğunu söyleyebiliriz.

93

Ülkemizde son on sene içerisinde piyasaya sürülmüş olan oyuncakların sağlık açısından büyük tehlike oluşturduğunu söyleyebiliriz. Doğal maddelerden uzak, mikrobu içerisinde hapsetmeye müsait olan bu oyuncaklar, özellikle de 0 – 6 ay grubundaki bebekler için büyük tehlike oluşturmaktadır.

Oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Bir bebek için en az gıda tüketimi kadar oyuncaklarla geçireceği zaman da çok önemlidir. Onların ten ve ağız yoluyla yapacağı temaslarda herhangi bir hastalık kapmaması için pelüş oyuncaklar ve doğal ürünlerin alınmasına özen göstermek gerekir.

Çünkü günümüz koşullarında maddi açıdan anne ve babalara uygun gelen birçok oyuncak sağlık etmeninin göz ardı edilmesine sebep olmaktadır. Bu tarz bebek oyuncakların büyük bir kısmı genellikle kimyasal maddelerden üretilir. Demir, cam, bakır, plastik ve kimyasal boyalarla üretilmiş olan oyuncaklar; bakteri, mikrop ve çeşitli hastalıklara kapı açan dış etmenlerin birikmesine sebep olur.

Bu gibi durumlarda bebeklerin ishal, kusma, ateşlenme gibi hastalıklara sıklıkla yakalanma ihtimali artacaktır. Bu yüzden bebek oyuncakları seçiminde organik, pelüş oyuncaklar ve güvenilir ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Zaten ilk aylarda bebeğin ilgisi oyuncaktan çok annenin üzerine yoğunlaşır. Onların el ve vücut kaslarının gelişmesini sağlayan pelüş oyuncaklar ya da algılarının yoğunlaşması için çıngırak oyuncakları iyi tercihler olabilir.
6 ay ve üzeri dönemlerde gerçekleştireceğiniz oyuncak çeşitlerinde ise eğitici oyuncaklar faktörünü her zaman göz önüne almanızı öneririz. Müzikli, resimli ve hoş desenlere sahip olan pelüş oyuncaklar sayesinde bebeğin dış dünyayı algılama ve gelişim gösterme evreleri pekişmiş olacak. Bu dönemlerde de oyuncakların boğaza kaçabilecek kadar küçük parçalardan oluşmaması gerekir. Birkaç farklı parçadan ziyade bütün olarak kırılma riski taşımayan yumuşak oyuncakların tercih edilmesinde yarar var. Tüm bunların dışında oyuncak seçimi esnasında kız ve erkek çocukların ilgisine yönelik faktörleri de göz önüne almak gerekir. Önceliklerini arabalar ve silahlara yoğunlaştıracak olan erkek çocuklar için silahlı oyuncaklardan uzak durulması şart. Bu tarz oyuncaklar yerine daha genel mesajlar içeren oyuncakların tercihi zeka ve el beceri gelişiminde de büyük katkı sağlamış olacak. Kız çocuklarında ise belli bir renge odaklanmak yerine rengarenk seçeneklerde bulunarak onların daha neşeli zamanlar geçirmesine katkı sağlayabilirsiniz.(weebaby)

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.