Dolu Oyuncak

Gazeteci Ahmet Doğan Yazdı: Yerli üreticilerimiz dünya oyuncak markası olabilir mi?

Yerli malı halkın malı, onu herkes kullanmalı... Soğuk bir kış günüydü... Kar yağıyordu. Küçük bir köy okulunda birleştirilmiş sınıflarda okuyan çocuklar sobanın ısısı ve dışarının ayazı arasında buğulu pencerelerde ders yapıyorlardı.

Yerli malı halkın malı, onu herkes kullanmalı… Soğuk bir kış günüydü… Kar yağıyordu. Küçük bir köy okulunda birleştirilmiş sınıflarda okuyan çocuklar sobanın ısısı ve dışarının ayazı arasında buğulu pencerelerde ders yapıyorlardı.

Yerli malı halkın malı

Öğretmen, sınıfa dönerek; “Çocuklar, önümüzdeki hafta yerli malı haftası. Herkes yerli malı haftasına uygun şeyler getirsin kutlama yapalım” dedi.

Öğrenciler şakın birbirine baktılar. Yerli malı mı? O da ne? Ne demek yerli malı? Okul bitince öğrenciler anne ve babalarına yerli malı haftasını sordular…

Bir hafta sonra öğrencilerin elinde kuru dut, pasta, kek, börek, çörek, kayısı kurusu, elma, armut ve benzeri yiyecekleri getirenler vardı.

Ve işte o an geldi.

Öğrencilerden biri colasını masanın üzerine koydu.

Sınıftaki masa tam tekmil donanmıştı.

Öğretmen, kolayı işaret ederek: “Çocuklar” dedi. “Buradaki her şey yerli malı, yalnızca bu cola yerli malı değil. Yerli malı ne demek? Bizim kendi tarlamızda, kendi ağacımızda, kendi hayvanlarımızdan ürettiğimiz ürünler demektir. Peynirimiz, yağımız, elmamız, kekimiz, böreğimiz, aklınıza gelebilecek her şey bu köyün ürünüdür. Ama kola bizim yerli ürünümüz değildir. Dışarıdan aldığımız bir üründür” dedi.

Ve ekledi:

“Çocuklar, mutlaka yerli malı kullanın. Yerli malı halkın malı, onu herkes kullanmalı”…

İşte o gün şunu çok iyi anladım: Eğer yerli malı bilinci geliştirilirse ülkemiz büyür. Biz büyürüz. Geleceğimiz güven altına alınır. Ama yıllar yıllardır yerli malını o kadar öldürdüler ki… Yerli malı haftasını bile Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sildiler, silmeye çalıştılar, yok etmeye çalıştılar ve bu kötülükte de maalesef başarılı oldular.

Yerli oyuncak

Bu ülkede yıllardır üretim yapan, ithalatın en hızlı döneminde bile üretimi ‘milli bir mesele’ olarak gören onurlu oyuncakçılarımız var. Bir avuç da olsalar varlar ve var olacaklar. Ve de iyi ki varlar…

Bir dünya markası olma yolunda ilerleyen yerli oyuncakçılar

Yerli oyuncakçılarımız şimdilerde bir dünya markası olma yolunda emin ve sağlam adımlarla ilerliyorlar. İlerlemeliler de… Yolları açık olsun…

Bu ülkede hala ve hala yerli malı bilincinde olan markalarımız, üreticilerimiz, şirketlerimiz var…

Yerli oyuncakla kalın!

Yerli malı halkın malı, onu herkes kullanmalı…!

ÖZEL HABER- AHMET DOĞAN

OYUNCAKHABER

 

Yoruma kapalı.