Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Oyun terapisinde kullanılan oyuncaklar hangileridir?

Agresyonu açığa çıkaran silah gibi oyuncaklar, agresif bir tutumun göstergesi olabileceği gibi, çocuğun bu davranışı sadace başka bir yerden görüp aynalaması da mümkündür.

235

Oyun terapisinde kullanılan oyuncakları 3 gruba ayırabiliriz:

1. Gerçek hayatı sembolize eden oyuncaklar, yani günlük hayattaki gerçek nesne ve kişilerin küçük boyuttaki benzerleri,
2. Yaratıcı oyuncaklar, sanat malzemeleri, kuklalar, legolar gibi hayal gücüne alan açan oyuncaklar
3. Agresyonu açığa çıkaran oyuncaklar, oyuncak silahlar, askerler gibi.

Gerçek hayatı sembolize eden oyuncaklar sınırsız sayıda olabilir. Bunlardan oldukça sık kullanılan bazıları oyuncak bebekler, telefonlar, gündelik ev eşyaları, hayvan figürleri gibi.

Yaratıcı oyuncaklar

Photographer – Teri Weber

Yaratıcı oyuncaklarla çocukların dil ile ifade edemediği bazı durumları daha rahat anlayabiliriz. Kuklalar konuşturularak çocukların düşünceleri sansürlenmeden oyun içinde dile dökülebilir.

Silah türündeki oyuncaklar

Agresyonu açığa çıkaran silah gibi oyuncaklar, agresif bir tutumun göstergesi olabileceği gibi, çocuğun bu davranışı sadace başka bir yerden görüp aynalaması da mümkündür. Bu yüzden bu oyuncaklara ilgi gösteren çocukları şiddete meyilli ya da şiddet görmüş olarak kodlamak doğru değil. Oyun terapisinde en önemli nokta, terapistin çocuğun oyuncakları hangi bağlamda kullandığı. Terapist çocuğun okul ve evdeki gündelik yaşantısındaki durumuna dair bilgi edindikçe çocuğun oyuncaklarla ilgili tutumunu daha sağlıklı yorumlayacaktır.(Abapsikoloji)

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.