Dolu Oyuncak

Oyuncaklara cinsiyetçi yaklaşmak doğru mu?

Oyuncaklara cinsiyetçi yaklaşmak doğru mu? Anne ve babalar, çocukları için oyuncak seçimi yaparken çoğunlukla çocuğun yaşına uygun olan oyuncakları seçmeye çalışıyorlar. Bu seçimi yaparken de bir çoğu çocuğun cinsiyetine göre, kız çocuğuna oyuncak bebekler, mutfak oyuncakları, erkek çocuklarına ise araba, motor veya yapı oyuncaklarını tercih ediyorlar. Peki oyuncakların cinsiyeti olur mu?

24

Oyuncaklara cinsiyetçi yaklaşmak doğru mu? Anne ve babalar, çocukları için oyuncak seçimi yaparken çoğunlukla çocuğun yaşına uygun olan oyuncakları seçmeye çalışıyorlar. Bu seçimi yaparken de bir çoğu çocuğun cinsiyetine göre, kız çocuğuna oyuncak bebekler, mutfak oyuncakları, erkek çocuklarına ise araba, motor veya yapı oyuncaklarını tercih ediyorlar. Peki oyuncakların cinsiyeti olur mu? Erkek çocuğumuzun kız oyuncakları ile oynaması veya kız çocuğumuzun erkek oyuncaklarını tercih etmesi bir sorun olabilir mi?

Elbette oyuncakların cinsiyeti yoktur, olmamalıdır. Fakat günümüzde, çocukların yaşlarını, el becerilerini, gözlem becerilerini geliştirmek gibi pek çok farklı tür oyuncak arasında bir de çocukların cinsiyetine göre de oyuncaklar ayrılmaktadır. Bu ayrımın asıl sebebi ise pazarlama taktiği olarak görülüyor. Tüm diğer şirketler gibi oyuncak şirketlerinin de asıl amacı kar etmek ve daha fazla kazanç sağlamak. Oyuncak şirketleri, oyuncakları kız ve erkek oyuncakları olarak ayırdıktan sonra daha fazla satış yapabildiklerini keşfettiklerinde, piyasayı bu şekilde şekillendirmeye başladılar.

Bu maalesef oldukça can sıkıcı bir durum. Çocuklarımıza hayal güçleri gelişsin, eğlensinler, becerileri gelişsin, yeteneklerini keşfetsinler diye aldığımız oyuncakları aslında daha satın alırken kısıtlıyoruz. Oyuncağı daha satın alırken neyi nasıl oynamaları gerektiği konusunda baskılamış oluyoruz.

İnşa etme gibi oyuncaklar çocukların problem çözme gibi becerilerini geliştirirken, evcilik oyunları çocukların sosyal becerilenin gelişmesine katkıda bulunur. Sanat ve el işi oyuncakları ise çocukların el becerilerini ve ince motor becerilerini geliştirmede katkıda bulunur. Hem kız çocuklarının hem de erkek çocuklarının bu becerileri kazanmaları gerekirken, oyuncakları kız ve erkek oyuncakları olarak ayırmak son derece anlamsız oluyor.

Üstelik bu kalıplar, çocukların küçük yaşlarında katı toplumsal kurallarla tanışmasına sebep oluyor. Kadınlar ev işleri ile ilgilenir, yemek yapar, bebek bakar. Erkekler de araba sürer, inşaat yapar, savaşa gider. Çocuğun aklına bu fikirler empoze ediliyor.

Yapılması gereken, çocuğun oyuncak tercihini bir cinsel kimlik karmaşası olarak görmemektir. Çocuklarımız her zaman çocuk olarak kalmayacaklar, ileride anne ve baba olacaklar.

Çocuklar için oyun yalnızca eğlenmek ve vakit geçirmek değil aynı zamanda dünyayı tanıma, öğrenme, becerilerini geliştirme imkanıdır. Erkek çocuğun bebekle oyun oynaması ileride çok iyi bir baba olacağını gösterebilir. Veya doğum yaptığınızda küçük oğlunuz kardeşine çok daha sevecen ve kabul ederek yaklaşabilir. Aynı şekilde kız çocuğunuzun oyuncak olarak blokları tercih etmesi ileride inşaat sektörüne yönlenmesine mimarlığı veya mühendisliği tercih etmesine yardımcı olabilir.

TicimaxOptimize

Bu nedenle küçük çocukların her türlü oyuncakla oynamasına izin verilmeli, seçtiği oyuncaklar için yargılanmamalıdır. Bebekle oynayan oğlunuza “Hayır o kız oyuncağı, sen bebekle oynayamazsın” demek, çocuğun o bebeğe karşı olan ilgisinin gizliden artmasına sebep olur. Ayrıca ileride baba olduğunda, çocuğunu sarılıp öpemeyen, yalnızca gece uyuduğu zaman onunla ilgilenebilen bir baba olmasına sebep olabilir.

Sağlıklı oyuncak denildiği zaman genellikle ailelerin aklına fiziksel sorunlara sebep olabilecek, sivri köşeleri olan, yutulabilecek küçük parçaları olan oyuncaklar gelir. Aslında sağlıklı oyuncak seçimi yaparken fiziksel ve ruhsal olarak oyuncakların sağlıklı olmasını incelemek ve seçim yapmak gerekir. Çocuğunuz için oyuncak seçimi yaparken, fiziksel olarak sağlıklı oyuncaklar seçmenin haricinde, ruhsal olarak da doğru oyuncaklar seçmek gerekir. Ruhsal olarak sağlıklı oyuncaklar ise, çocuğun yaşına, gelişimine uygun olmalı. Ayrıca silah, tabanca gibi şiddet içerikli oyuncaklar tercih edilmemelidir.

Dikkat edilmesi gereken ise erkek çocuğunuzun sürekli olarak bebeklerle oynamak istemesi, diğer oyuncakları reddetmesi gibi sorunlar olabilir. Çocuklar iç dünyalarını oyunlar ve oyuncaklar ile ifade ederler. Eğer böyle bir problemle karşı karşıyaysanız, uzman bir çocuk psikiyatristinden yardım alabilirsiniz. (sevgilibebek.com)

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.