Dolu Oyuncak

Polesie Oyuncak, 2023’te de ihracat odaklı büyüyecek

Polesie Oyuncak, şu an 70'den fazla ülkeye ihracat yapıyor. Firmanın amacı dünyanın her noktasına ihracat yapabilmek. Gelişmeleri Polesie Oyuncak yetkilisi Yener Dinçkurt ile değerlendirdik.

Sinop’taki fabrikasında dünyanın birçok ülkesine ihracat yaparak ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayan Polesie Oyuncak, 2023’te de yatırım odaklı büyümesini sürdürecek. Polesie Oyuncak’taki son gelişmeleri Firma Yetkilisi Yener Dinçkurt ile değerlendirdik.

Değişimin öncüsüyüz, 2022 yılı bizim için verimli geçti

Polesie Oyuncak olarak 2022 yılını genel anlamda nasıl geçiriyorsunuz, değerlendirir misiniz?

2022 yılı genel olarak bizim için iyi geçti. Birçok fuar ve satış etkinliğine katıldık, müşterilimizle ve iş ortaklarımızla bir araya geldik. Gelişen ve değişen oyuncak piyasasını yakından takip ediyoruz. Bu yüzden ebat olarak daha büyük oyuncak çeşitlerinin üretimine de başladık. Ürün çeşidimiz her gün gittikçe daha da zenginleşiyor.

Özellikle elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere akaryakıttaki ve diğer tüm girdi maliyetlerinde ciddi bir artış var. Bu durum çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Bu durum herkesi etkilediği gibi bizi de etkiledi. Kullandığımız hammaddede ve tamamlayıcı ürünlere sık aralıklarda zamlar geldi. Akaryakıttaki artışlarla lojistik maliyetleri de yükseldi. Bu nedenlerden kaynaklı oyuncak fiyatlarında da artış yapmak zorunda kaldık.

Polesie uluslararası bir marka, bu yüzden standartlarımız her zaman çok yüksek

Polesie Oyuncak, ülkemiz oyuncak sektörünün kalite çıtasını artırmaktadır. Polesie Oyuncak, kaliteye nasıl önem veriyor? Bu kaliteyi nasıl sağlıyorsunuz?

Polesie denince akla gelen ilk şey “kalite”. Bu yüzden çok çalışıyoruz. Oyuncaklarımız uluslararası testlerden geçiyor. En sağlıklı ve kaliteli hammaddeyi kullanıyoruz. Polesie uluslararası bir marka, bu yüzden standartlarımız her zaman çok yüksek. Biz, tüm dünyada Türk Malını temsil ediyoruz.

Testleriniz ve laboratuvar süreçlerimiz hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünler üretildikten sonra, bir hafta içerisinde fiziksel ve kimyasal testleri akredite laboratuvarlarda yapılmaktadır. Bütün ürünlerimiz bu testlerden geçmiş ve onaylanmıştır.

Anne babalar kaliteden ödün vermesin

Anne babalara neler önerirsiniz? Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliler?

Anne ve babalara önerimiz kaliteyi tercih etmeleri. Piyasadaki fiyat artışları tabii ki tercihleri değiştirebilir. Ama; kalite, aile bütçesini destekler. Ucuz diye alınan oyuncak dayanıksız ve düşük kalite olduğu için çocuğun bu oyuncakla oynama süresi zaten kısıtlıdır. Sürekli ucuz diye yeni oyuncak almaktansa kaliteli bir oyuncak almak daha mantıklıdır.

Dünyanın her noktasına ihracat yapmayı hedefliyoruz

Polesie Oyuncak olarak, dünyanın kaç noktasına ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Hedefinizde hangi pazarlar var?

Şu anda 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. En son yaptıklarımız arasında: İsrail, Sırbistan, İngiltere ve ABD gibi önemli ülkeler var. Fabrikamız açıldığında yakın çevremizi hedeflemiştik, bu hedeflerimiz gerçekleşti. Şimdi ise hedeflerimiz daha da büyüdü, dünyanın her noktasına ihracat yapmayı planlıyoruz.

Oyuncak üssü olabiliriz, bunun için iyi bir organizasyon gerekiyor

Türkiye’nin bölgesinde oyuncak üssü olabileceği söyleniyor. Oyuncak üssü olabilir miyiz? Bunun için neler yapılmalıdır?

Bizce, oyuncak üssü olabiliriz. Ama; bunun için iyi bir organizasyon sağlanması gerekli. Oyuncak ihtisas organize sanayi bölgeleri kurmak ve teşvikli bölgelerde oyuncak ihtisas gümrükleri açmalıyız. Uygun zemin hazırlandığında süreç daha verimli, sağlıklı ve hızlı ilerleyecektir.

2023’te, %70 dış, %30 iç piyasa satışını hedefliyoruz

Polesie Oyuncak’ın 2023 hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2023’te, %70 dış, %30 iç piyasa satışını hedefliyoruz. Stratejimiz bu yönde planlandı. Bu vesile ile tüm sektörümüzün, ülkemizin ve dünyamızın yeni senesini de tebrik ediyoruz. 2023 yılının verimli, bereketli, sağlıklı bir yıl olmasını diliyoruz.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.