Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Vildan Uçarer: Oyuncaklarını kendileri seçsin, çocuklarınızı sınırlandırmayın…!

Vildan Uçarer, “Çok fazla oyuncak alıp çocuğun kafasını karıştırmak yerine az ama kaliteli seçimler yapılması taraftarıyım” diyor.

50

İstanbul’da yaşayan Vildan Uçarer’in iki oğlu var. Modern bir anne olan Uçarer, çocuklarına karşı son derece sevgi dolu… Çalışan anneler çocuklarına nasıl, nerede, hangi oyuncakları alıyor? Çalışan-modern annelerin oyuncaklara bakışı nasıl? Hepsini ve daha fazlasını sizler için araştırdık. Zaman ayırdıkları için sayın Vildan Uçarer Hanımefendi’ye teşekkür ederiz.

Oyuncak seçimini çocuklarıma bırakıyorum

Bilinçli bir ebeveyn olarak çocuklarınıza ne tür oyuncaklar alıyorsunuz?

2,5 ve 5,5 yaşlarında iki oğlum var. Açıkçası yaşı büyüdükçe oyuncak seçimi çocuğun ilgi alanına göre daha çok şekilleniyor. Küçükken farklı oyuncaklar alıp hangisine ilgi duyacağını anlamaya çalışıyorduk. Şimdilerde ise seçimi kendisine bırakıyoruz. Açıkçası bu bakımdan çok şanslıyız çünkü Uzay genellikle Lego oynamaktan hoşlanıyor. Lego’lar çocukların yaratıcılığını ve el becerilerini geliştirdiği gibi bir işe konsantre olup bitirebilme kapasitelerini de artırıyor. Bu sebeple evimiz bir Lego cenneti diyebilirim. Küçük oğlum genellikle abisi ne ile oynarsa ona ilgi duyduğu için özel bir oyuncak almamıza gerek kalmıyor. Birlikte paylaşarak oynamayı öğreniyorlar.

Basit ancak zihinsel gelişimi için ufuk açıcı oyuncaklar seçtik

Sesli ve ışıklı oyuncaklar dikkat dağıttığı için almak için hep son tercihimiz oldu. Genelde basit ancak zihinsel gelişimi için ufuk açıcı oyuncaklar seçtik. Puzzle’lar mesela her zaman çok severek aldığımız parçalar oldu. Çocuklar küçükken ahşap oyuncaklara, puzzle’lara ağırlık verdik. Erkek çocukların vazgeçilmezi arabalar da hep evde oldu. Dediğim gibi araba alırken sesli, ışıklı, kumandalı çeşitlerine pek bakmayız. Daha çok toprakta, kumda, parkta rahatça oynayabileceği kamyonlar, kepçeler tercih ediyoruz. Bunlar dışında çocukların çok eğlenerek oynadığı hamur oyuncakları ve kinetik kumlar da her zaman aldığımız ürünler oldu.

Bilinen-kaliteli markaları tercih ediyorum

Oyuncakları nereden alıyorsunuz, cadde mağazalarında mı, AVM’de mi internette mi?

Oyuncak mağazalarından ve internetten sipariş veriyoruz. Genellikle bilinen, kaliteli markaları tercih ederek güven problemi yaşamıyoruz.

Bir oyuncaktan beklentileriniz nelerdir? Size göre iyi bir oyuncakta olması gereken özellikler nelerdir?

Çocuğun kendi kendine uzun süre vakit geçirmesine, keşfetmesine yardımcı olan ve farklı şekillerde kullanım imkanlarıyla çocukların hayal güçlerini destekleyen oyuncaklar birinci tercihimiz.

Genellikle ithal markalar daha çok dikkatimizi çekiyor

Yerli oyuncak mı alıyorsunuz yoksa ithal oyuncak mi seçiyorsunuz

Yerli oyuncak aldığımız da oluyor ama genellikle ithal markalar Uzay’ın beğenisine hitap ediyor.

Çocuklarınıza ne sıklıkta oyuncak alırsınız?

Artık büyük oğluma haftalık harçlık veriyoruz, o istediği oyuncağa karar veriyor ve para biriktirip, alıyor. Biz anne baba olarak yılbaşı, doğum günü gibi özel günlerde oyuncak alıyoruz.

Öğreniyor, eğleniyor, hayal kuruyor

Oyuncaklar çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunuyor mu, gözlemlerinizi paylaşır mısınız?

Uzay, lego oynamayı seviyor demiştim. Bizde Legolar broşüre göre yapılıp bir köşeye kaldırılmaz. Uzay hepsinin birbirine karıştırır ve çok değişik araçlar yapar. Yaptığı araçlarla oynar, sıkılınca bozar sonra başka bir araç yapar. Gördüğü araçları kafasında önce hayal eder sonra benzerlerini tasarlamaya çalışır. Bence onu böyle özgür bırakarak Lego ile neler yapabileceği konusunda ona sınır koymamış olduk. Arabalarıyla oynarken de hayal ediyor, bir hikaye kurguluyor kafasında ve ona göre arabalarını konuşturuyor, hareket ettiriyor. Hamur ve arabaları bir araya getiriyor. Arabaların gitmesi için kendince engebeli, çamurlu zeminler yapıyor.

Çok fazla oyuncak alıp çocuğun kafasını karıştırmak yerine az ama kaliteli seçimler yapılması taraftarıyım

Çok fazla oyuncak alıp çocuğun kafasını karıştırmak yerine az ama kaliteli seçimler yapılması taraftarıyım. Anne babaların seçimlerinden çok çocukların iç dünyasına ve kendileri için en iyi olanı seçme kapasitelerine inanıyorum. Hayatlarının her alanında seçimlerinde onları mümkün olduğunca özgür bırakmaya çalışıp, neler yapabildiklerini seyrederek hayran kalıyorum.

 

 

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.