Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Bir oyuncak olarak ‘oyun hamuru’ hangi faydaları sağlıyor?

Oyun hamuruyla oynamak daima varlığını sürdüren keyifli aktivitelerden biri. Son derece eğlenceli olan ve neredeyse her çocuğun sevdiği hamur, çocuk gelişimi için oldukça faydalı.

40

Oyun hamuruyla oynamak daima varlığını sürdüren keyifli aktivitelerden biri. Son derece eğlenceli olan ve neredeyse her çocuğun sevdiği hamur, çocuk gelişimi için oldukça faydalı.

1- Hayal gücünü geliştirir
Somut bir şey olmadan her şeye dönüşebilen bir oyuncak iyi bir oyuncaktır. – Francesco Tonucci
2- İçteki duyguların dışa vurulmasına yardımcı olur
Oyun hamuru her şekle girmesi sebebiyle çocuklar onları istedikleri duygu ve ifadeye sokabilir.

3- Görüleni yorumlama
Çocukların yaptıkları şekillerle dünyayı ve çevresini nasıl gördüğünü rahatlıkla kavrayabilirsiniz.

4- İnce motor gelişimi
Hamurun yumuşak olması, çocukların el kaslarının gelişimi için faydalıdır. Okul hayatında rahatça kalem kullanabilmesi için ön alıştırma olur.

5- Duyu organlarının gelişimine destek sağlar
Hamurla oynayan çocukların; dokunma, koku alma, görme gibi duyuları harekete geçer ve gelişir.

6- Sakinleştirir


Oyun hamurunu sıkma, yumuşak dokusu sayesinde stres atmada büyük yardımcıdır. Heyecanı yüksek ya da öfkeli çocuklara hamurla oyunlar yaptırmanız sakinleşmelerine katkı sağlar.

7- Renk ve şekil farkındalığı
Oyun hamurları, renkleri sebebiyle çocukların dikkatini fazlasıyla çeker. Bambaşka renklerin karışımıyla ortaya çıkan renk tonlarını anlatarak onlara görsel farkındalık kazandırabilirsiniz. Vereceği şekillerle de meyve, sebze, eşya, hayvan gibi pek çok şeyi kolayca öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

8- Özgüven gelişimine katkı sağlar
Dilediği şekli ve rengi kullanmada hakkı olan çocukların kişisel zevklerini rahatlıkla ifade etmeleri, yaratıcılık ve zeka gelişiminin yanında özgüven gelişimi için de katkı sağlar.

Ve tabii ki oyun hamurunu anne ve babası ile oynayan çocuklar bu anlardan müthiş bir keyif duyar.

Oyun hamuruyla oynamaya kaç yaşında başlanmalı?
2 yaş oyun hamurundan keyif alınabilmesi için ideal bir başlangıç ancak bakımını üstlenen kişinin ağza atma vb. durumlara karşı kontrolünde olması şartı ile 18 ay sonrasında da sıkma vb. hareketleri yapması için çocukların eline hamur verilebilir. (Ezgi Konucu-Posta)

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.