Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Dünyanın en eski oyuncak arabasının Türkiye’de olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın en eski oyuncak arabasının Türkiye'de olduğunu biliyor muydunuz?  Dünyanın en eski oyuncak arabası hangi ilimizdedir? Dünyanın en eski oyuncağını biliyor musunuz? Ya dünyanın en eski oyunu? Bu soruların yanıtlarına çok şaşıracaksınız…

22

Dünyanın en eski oyuncak arabasının Türkiye’de olduğunu biliyor muydunuz?  Dünyanın en eski oyuncak arabası hangi ilimizdedir? Dünyanın en eski oyuncağını biliyor musunuz? Ya dünyanın en eski oyunu? Bu soruların yanıtlarına çok şaşıracaksınız…

Dünyanın-En-Eski-Oyuncağı-Mardin-Müzesi

Mardin’in Kızıltepe ile Nusaybin İlçesi’nde yapılan kazılarda dünyanın en eski oyuncağı olduğu açıklanan pişmiş çamurdan yapılmış oyuncak araba ve 2 bin 800 yıllık çivi yazılı tapu senedi bulunduğunda yıl, 2011’di. 7 bin 500 yaşında bir oyuncak! Dünyanın şu ana dek bulunmuş en eski oyuncak arabası, şimdi ise Türkiye’de bir müzede sergileniyor.

Dünyanın En Eski Oyuncağı, Mardin Müzesi’nde
Bazı araştırmacılar, bilinen en eski oyuncakların küçük taşlar, kil topları ve mermerler olduğunu iddia eder. Söz gelimi Mısır’ın Nagada kentindeki bir çocuk mezarında bulunan küçük mermerler MÖ 4.000’lerden kalma… Müzelerdeki verilere göre de en eski oyuncak, İskoçya’da bulunmuş 4 bin yıldan daha eski taştan yapılmış toplardı ama aslında günümüze ulaşan en eski oyuncak, Mardin Müzesi’nde sergileniyor!

dünyanın-en-eski-oyuncağı

Kalkolitik Döneme ait bu tarihi oyuncağın (MÖ 5500’lü yıllar), dünyanın en eski oyuncak arabası ve belki de aynı zamanda dünyanın en eski oyuncağı olduğu kabul edilmekte… Mardinli bir kişinin bahçesinde çalışırken bulduğu ve Mardin Müzesi’ne getirdiği oyuncağın 7.500 yıllık olduğu tespit edildi.

Mardin Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde “Oyuncak Araba/ Kalkolitik Dönem- MÖ 5500-3000” etiketini gördüğünüzde, dünyanın bilinen en eski oyuncak arabasıyla karşılaşacaksınız! Hatta dünyanın en eski oyuncağı… Bol bol inceleyin, büyük bir tarihle karşı karşıyasınız!

Günümüze ulaşabilen en eski oyuncak

Dünyanın En Eski Strateji Oyunu: GO
Dünyanın en eski oyuncağı, ülkemiz topraklarında ama ya dünyanın en eski oyunu? Dünyanın en eski strateji oyunu “GO”, ülkemizde de çok seviliyor. Trevanian’ın Şibumi romanının da bu oyunun Türkiye’de daha çok tanınmasındaki rolü tartışılmaz! (Romanın baş karakteri, hayatını bu oyunun felsefesi ile görmekte…)

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan “GO”, ilk kez Çin’de bulunmuş, daha sonra da Japonya’da popüler hale gelmiştir. Hakkında pek çok efsane olan “GO”, günümüzde Güney Kore’de de popüler. Güney Kore’de adı “Baduk” olan oyun için de özel parklar bulunmakta… Yani Güney Koreliler günün her saati bu oyunu oynayabildikleri için çok şanslı!

Uluslararası Go Federasyonu
Uluslararası Go Federasyonu

181 siyah ve 180 beyaz taşla oynan Go oyununda her oyuncu tahta üzerinde rakibinden daha fazla alanı kontrol etmeye çalışır. Oyuna siyahlar başlar. Alışılanın aksine oyuncular çizgilerin kesişim noktasına hamle yapar.

Bir taş ya da bir taş grubunun çevresi tamamen rakip oyuncunun taşları tarafından çevrilirse, o taş ya da taş grubu esir olmuş sayılarak tahtadan kaldırılır. Uluslararası Go Federasyonu’nun sitesini inceleyerek oyun hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Japonya’da askeri taktiklerin de vazgeçilmez parçası olarak görülen “GO”nun Alzheimer hastalığını önleyici bir etkiye sahip olduğuna inanılıyor. Uzakdoğu ülkeleri, oyunun zekayı geliştirdiği konusunda hemfikir. Dünyanın en eski strateji oyunu “GO” için günümüzde uluslararası turnuvalar düzenleniyor; başarılı, tanınmış oyuncular da iyi bir gelir elde ediyor.

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.