Selay Oyuncak Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Fen Toys Dede Oyuncak 1

Oyun – Oyuncaklar Sosyalleşmeye Katkı Sağlar

Oyun ve oyuncaklar özel eğitime ihtiyacı olan çocukların diğer çocuklarla iletişim kurması ve sosyalleşmesinde de oldukça önemli bir yere sahiptir.

19

Özel eğitimli çocuklar için oyuncak seçimi yaparken, çocuğun oyuncağın gerektirdiği beceriyi barındırıp barındırmadığı iyi değerlendirilmelidir.


Oyun ve oyuncaklar özel eğitime ihtiyacı olan çocukların diğer çocuklarla iletişim kurması ve sosyalleşmesinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Okul öncesi dönemde özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar ile diğer çocukların aynı eğitim ortamda bulunmaları, etkileşim hâlinde olmaları, beraber oyun oynamaları oldukça faydalıdır. Özel eğitime ihtiyacı olan çocukların diğer akranlarıyla aynı masada resim yapması, hamur yoğuruyor olması ya da şarkı söylüyor olması, onların zihinsel ve sosyal yönden mesafe almalarına katkı yaparak, özel eğitim programının amaçlarını gerçekleştirmede hız kazanılmasını sağlayacaktır.

Özel Eğitimde Oyuncak Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özel eğitimli çocuklar için oyuncak seçimi yaparken, çocuğun oyuncağın gerektirdiği beceriyi barındırıp barındırmadığı iyi değerlendirilmelidir. Eğer barındırmıyorsa çocuğa zaman verilmesi, oyuncağa aşinalık kazandırılması önemli olabilir. Çünkü çocuğun yeteneğini aşan oyuncaklar özgüven yetersizliğine yol açabilirler. Aynı zamanda onu arkadaşlarının yanında zor duruma düşürebilirler.

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.