Dolu Oyuncak

Ahmet Doğan yazdı: Türkiye oyuncak sektörünün yeni pazarlara açılması şart

Türkiye oyuncak sektörünün yeni pazarlara açılması şart. Ülkemiz oyuncak pazarı giderek büyüyor. Bu büyümede en önemli pay, yani aslan payı üreticilere ait. Üretim odaklı büyüyen Türkiye oyuncak pazarının önünde bazı engeller var. Bunları 'temel girdi maliyetleri' şeklinde özetleyebiliriz.

49

Türkiye oyuncak sektörünün yeni pazarlara açılması şart. Ülkemiz oyuncak pazarı giderek büyüyor. Bu büyümede en önemli pay, yani aslan payı üreticilere ait. Üretim odaklı büyüyen Türkiye oyuncak pazarının önünde bazı engeller var. Bunları ‘temel girdi maliyetleri’ şeklinde özetleyebiliriz. Elektrik, sanayideki doğalgaz, vergiler vs. bu giderler oyuncak sektörümüzdeki üreticilerimizin en başat sorunlarını oluşturuyor.

Yeni pazarlar, yeni arayışlar

Oyuncak sektörünün üreticileri ürettikleri ürünleri niş pazarlara, yeni ülkelere ve kıtalara kısacası yeni yerlere açmak, tanıtmak zorunda. Bu, bir zorunluluk… Bu durumun ivedilikle halledilmesi gerekmektedir. Bunun yapılması sadece bir firma ile olacak bir organizasyon değil. Oyuncakçılarımızın gerekirse kümelenip birlik içerisinde hareket etmeleri lazım.

Almanya Fuarı oyuncakçılarımız için bir şans

Evet, ülkemizde de önemli fuarlar oluyor. Evet, kendi sektörümüzün tanıtımı ve gelişmesi için önemli organizasyonlar var, evet oyuncak sektöründe iyi işler ortaya çıkıyor, evet oyuncak sektörü üretimde çıtayı her gün daha da artırıyor. Evet, evet, evet…

Ama yetmiyor

Ama gelin görün ki yetmiyor işte… Oyuncak sektörümüzün üreticileri mevcut pazarlarda sıkışmayı istemiyorlar. Sektörün oyuncuları artık yeni yerlere, niş pazarlara açılmayı istiyor. Bu durumunun ciddi bir organizasyon şematiği içerisinde yapılması gerekmektedir.

Ciddi bir organizasyon şart

Yeni pazarlara açılmanın önkoşulu ciddi bir organizasyondan geçiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde bu işler en güzel şekilde olabilir aslında. Oyuncak sektörümüzün handikaplarından biri birlik olamamak… En kısa zamanda bu birlik ve beraberliğin ortaya çıkması ve sektörün kendini aşması gerekmektedir.

Ahmet Doğan- ÖZEL HABER

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.