Dolu Oyuncak

Çocuklara doğa sevgisi aşılayan oyuncaklar

Çocuklar ile oyuncaklar arasında çok farklı ve eşsiz bir ilişki vardır. Bunlardan biri de bazı oyuncakların çocuklara doğa sevgisi aşılamasıdır.

Çocuklar ile oyuncaklar arasında çok farklı ve eşsiz bir ilişki vardır. Bunlardan biri de bazı oyuncakların çocuklara doğa sevgisi aşılamasıdır.

Modern çağ

Modern çağ ile beraber çok şey değişti. Mesela eskiden olduğu gibi günümüzde çocuklar yeterince sokaklarda dolaşamıyor, doğayı tanıyamıyor.

Sanal alem, sanal ortam

Artık günümüzde çoğu şeyin sanal alemde, sanal ortamda olduğunu bilmeyeniniz yok gibi değil mi?

Bebek şeklinde üretilen Urban Canary

Modern çağın sanal bebeği olarak tanımlanabilecek Urban Canary (Şehir Kanaryası) etkileşimli tasarımı, inovasyonu ve eğitimi bir arada sunan bir oyuncak. Sapsarı rengi ve karnında yanan bir ışığıyla küçük bir oyuncak bebek şeklinde üretilen Urban Canary, baş kısmında bir algılayıcı bulunduruyor. Bu algılayıcı hava kirliliğini ölçüyor. Oyuncak havanın temizliğine ve kirliliğine göre sağlıklı oluyor ya da hastalanıyor. Çocuklara temiz havanın önemini öğretmek için geliştirilen oyuncak, kirli havaya maruz kaldığında karnındaki ışık yeşilden kırmızıya dönüyor. Kanaryayı iyileştirmek için yapılması gereken şey oyuncağı derhal havası temiz olan bir yere götürmek. Böylece çocuklar da havası kirli olan yerlere fazla maruz kalmamış oluyor.

Çocuklar kirli havadan daha çok etkileniyor
Dünya Sağlık Örgütü, çocukların akciğerleri henüz gelişimini tamamlamadığı için, kirli havaya maruz kalmanın çocukları yetişkinlerden daha fazla etkilediğini söylüyor. Oyuncak sayesinde çocuklar hem çevre temizliği hakkında bilgi ediniyor hem de kirli havadan uzak durmanın önemini kavrıyor. Akıllı telefon uygulaması ile birlikte kullanılan oyuncak, hangi bölgelerde fazla kirliliğe maruz kaldığını harita üzerinde gösteriyor. Diğer kullanıcılardan da toplanan verilerle birlikte bölgenin bir hava kirliliği haritası oluşturulabiliyor. Böylece çocukların güzel vakit geçirip temiz hava alabileceği alanlar da belirlenmiş oluyor. Genellikle havası kirli olan şehir merkezinden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiği de çocuklara küçük yaştan itibaren öğretilmiş oluyor.

Fast Company Exist: ‘Dünyayı Değiştiren Fikirler’ 2017 yarışmasında finale kalan Urban Canary, çocukların oyuncakla empati kurarak çevre temizliği fikri edinmesini sağlıyor. Tasarımcılar Daniel Goddemeyer, David Schellnegger ve Brynn Shepherd tarafından geliştirilen Urban Canary şimdilik sadece hayali bir ürün.

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.