Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Eğitici oyuncak nasıl olmalı?

196

Eğitici oyuncak, çocuğunuza kazandırmak istediğiniz bilgi, deneyim ve yetenekleri, onu eğlendirerek vermenin en iyi yoludur. Küçük yaşta kazandırmak istediğiniz eşleştirme, farklı olanı bulma, parçaları birleştirme, gruplama, sıralama, ilişki kurma vb. kavramlar; sayılar, renkler ve şekiller, eğitici oyuncaklarla kolaylıkla öğretilebilir. Bu tür oyuncaklar çocuk gelişimi açısından çok büyük önem taşırlar.

Bazen sizin dakikalarca anlattığınız şeyi bu oyuncaklarla siz farkına bile varmadan öğrenir çocuklar. Eğitici oyuncaklar çocuğun yalnızca bilişsel gelişimini değil, dil becerisi, sosyo-duygusal beceri ve motor becerilerini de geliştirmeye yöneliktir. Çocuklar bu oyuncaklarla hem oyun oynayıp eğlenceli saatler geçirirler hem de kendilerini geliştirirler. Çocukların yaşına ve seviyesine göre farklılaşan eğitici oyuncaklar, 0-3 yaşına kadar çocuğun yalnızca işitme, dokunma, görme duyularını uyaracak özelliktedir. Bu yaştaki çocuklar yalnızca duyularını uyaran cisimlere karşı tepki verirler. Daha büyük çocuklar içinse domino, tombala, yap-boz gibi grupla oynayabileceği oyunlar uygundur. Eğitici oyuncaklarla oynayan çocukların yaratıcılığı ve hayal gücü gelişir. Kendini daha iyi ifade eder, çevresiyle iletişimi daha güçlü gerçekleşir.

Bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal yönden gelişen çocuğun kendine olan güveni de artar. Kendine güveni olan çocuk, duygularını sağlıklı bir biçimde, rahatça ifade edebilir. Kişisel yetileri gelişkin ve kendini rahat ifade edebilen bir çocuk ise hayatta daha başarılı olur. Çocuğun gelişimi eğitici oyuncaklarla desteklenirken eğitici kitaplarla da öğrendikleri pekiştirilebilir. Ayrıca çocuk, oyuncaklardan alamayacağı birçok bilgiyi eğitsel kitaplardan kazanır.  Çocuklar kendilerinin de içinde yer aldığı kitaplarıyla sayıları, renkleri, hayvanları ve ulaşım araçlarının yanı sıra dostluk, yardımseverlik, paylaşma, hoşgörü ve sorumluluk sahibi olma gibi duygusal yetileri de öğreniyor. (www.kitapyildizi.com)

OYUNCAKHABER

tekirdağ masaj

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.