Dolu Oyuncak

Peluş oyuncakların önemi

356

Küçüklerin sevimli dostlarını sevdikleri bir sır değil. Ancak biraz daha derine inerseniz, bu arkadaşların çocuk gelişiminde düşündüğünüzden daha önemli bir rol oynadığını göreceksiniz. Çocukların peluş oyuncaklarını sevdiği ve onlarla oynamaktan keyif aldıkları oldukça belli. Peki ama bunun nedeni nedir? Çünkü, yapılan araştırmalar göre çocuklar pelüş bir köpek yavrusu ya da bir prenses bebeğin canlı bir şeyi temsil ettiklerini biliyorlar, bununla ilgili duyguları ilişkilendirebilir ve bağlayabilirler. Bu “arkadaşlar” ile oynamak, çocukların karmaşık duygularını keşfetmelerini sağlıyor.

DUYGULAR KOLAY KEŞFEDİLİYOR

Peluş oyuncaklar ve oyuncak bebeklerle oynamak çocukların duygularını daha kolay keşfetmesine ve ifade etmesine yardımcı olabilir. Fakat bir oyuncak ayı ya da peluş bir köpek, çocukların kendilerini ve çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarını nasıl kolaylaştırır?

Peluş oyuncaklar kaygıyı ve stresi azaltır
Peluş oyuncakların belki de en bariz işlevi, sıkıntı ve kaygıyı hafifletmektir. Bebekler için dünya bazen belirsiz ve korkutucu bir yer halini alabilir. Peluş oyuncaklar, arkadaşlık ve güveni temsil ettikleri için bu duygularla baş etmelerine yardımcı olabilir. Peluş oyuncaklar bebeğinizin anne veya babanın yardımı olmadan yavaş yavaş kendi kendine sakinleşme yeteneğini geliştirmek için de önemlidir. Örneğin, bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi önemli bir olay çocuğunuzun yanında favori peluş arkadaşı ile daha az tehdit edici olabilir. Yapılan araştırmalar da pelüş oyuncakları kucaklamanın, küçük çocukların rahatlık arama yeteneklerine güvenmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Özet olarak; peluş oyuncaklar çocukların bağımsızlığa ilk adımı atmasına yardımcı olabilir. Küçüklere göre, dünya büyük, korkutucu ve ezici görünebilir. Peluş bir arkadaşla, çocuklar her zaman onlarla birlikte bir koruyucu varmış gibi hissedebilir, onlara dünyayı keşfetme konusunda güven verir.

Peluş oyuncaklar merhamet ve empatiyi teşvik ederler


Peluş bir oyuncağın bakımı, küçüğünüzün başkalarıyla bağlantı kurma konusundaki doğal arzusunu beslemede son derece yararlıdır. Çocuklar rol yapma oyunu sırasında başkalarıyla olan ilişkileri için bir takdir geliştiriyor çünkü bu onların başkalarını düşünmelerini gerektiriyor. Peluş bir hayvan veya oyuncak bebekle ilgileniyormuş gibi davranmak da beslenme ihtiyacını karşılar. Küçük çocukların kendilerini peluş oyuncaklarla özdeşleştirme eğiliminde olmaları, onları kullanmak için ideal bir oyuncak haline getirebilir. Uzmanlar, sevgiye ve ilgiye ihtiyacı olan bir sınıfa yeni üye olarak yeni bir peluş oyuncağı tanıtmanın hem empatiyi hem de şefkati destekleyebileceğini söylüyor. Peluş oyuncaklar çocukların daha karmaşık duygularla uğraşmalarına ve duyguları anlamalarına yardımcı olabilir. Bu çağdaki çocuklar, bebeklerle oynayarak duygularını yönetmeyi öğrenebilirler. Bu durum onlara, kendi deneyimlerini eğlenceli ve saldırgan olmayan bir biçimde iletmenin bir yolunu sunar. Bu nedenle, anlaması çok zor olan duyguları daha da karmaşık hale getirmek yerine, çocuklar bu duyguları anlamlandıracak şekilde peluş oyuncaklarını kullanabilirler.

Peluş oyuncaklar dil gelişimini teşvik ederler
Peluş oyuncaklar çocukların dillerini ve konuşma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Çocuklar peluş hayvanlarla ve diğer pelüş arkadaşlarıyla konuştukça, kendi seslerinin sesini de dinleyerek, söylemek istedikleri şeyi en iyi şekilde söyleyerek ve telaffuz becerilerini pratik yaparak kendi seslerini dinlerler. Her şeyden öte, bu sayede ister sizinle veya ister peluş hayvanlarla olsun daha fazla konuşur daha fazla pratik yapacaklar ve iletişim kurmada daha iyi olacaklardır. Rol yapma oyununa katılmak, konuşma ve dil becerilerini geliştirmenin uygun bir yoludur. Ortaya çıkan bu iletişim becerilerini beslemek çok önemlidir; öyleyse neden en sevdikleri pelüş oyuncaklarla yapmıyorlar? Çocuğunuzun eğlenceli rol yapma sahneleri oynamasına yardım ettiğinizde, konuşmak sürecin doğal bir parçasıdır. Düşündüğünüzde dilin en iyi şekilde kullanılmasını ne teşvik eder? Bloklarla oynamak mı yoksa bebeklerle etkileşime girmek mi? Uzmanlar, pelüş oyuncakları birbirleriyle “konuşturarak” bir hikaye anlatmanın okuma ve yazma için güçlü bir yol olduğunu söylüyorlar.

Peluş oyuncaklar sosyal becerilerin geliştirilmesine yardımcı olurlar


Peluş oyuncaklar çocukların başkalarıyla daha iyi anlaşmasına yardımcı olabilir. Sosyal kurallar ve normlar öğrenilmesi en zor derslerden bazılarıdır. Bazı yetişkinlerimiz bile zaman zaman bu kurallar ve normlarla mücadele ediyorlar. Peluş oyuncaklarla çocuklar, senaryoları harekete geçirerek ve farklı olasılıkları deneyerek bu engelleri güvenli bir şekilde aşabilirler. Peluş oyuncaklar temel sosyal beceriler için zemin hazırlamaya yardımcı oluyor. Uzmanlar, rol yapma oyununu teşvik etmek için pelüş oyuncakları kullanmaya başlamak için en uygun zamanın 12 ila 18 ay olduğunu söylüyor. Bu genellikle normal rutinlerinin bir parçası olan tanıdık, günlük aktiviteleri taklit etmeyi içerir. Örneğin, tabaktan yiyor veya şişeden içiyormuş gibi davranmak, çocuğun bakıcı rolünü üstlenmesini ve hayal gücünü kullanmasını sağlayan, ilişkilendirilebilir bir faaliyettir. Küçük çocukların kendilerini diğer çocuklarla taklit oyunlarına kaptırmalarına izin vermek de sosyal gelişim için son derece önemlidir. Mesele şu ki, etkileşim sosyal becerileri güçlendiriyor.

Peluş oyuncaklar çocukların dünyaları üzerinde bir kontrol duygusu kazanmalarına yardımcı olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çocuklar için dünya, kaos içerisinde, büyük, korkutucu ve ezici bir yer gibi görünebilir. Ancak, çocuklar ebeveynlerinin veya bakıcılarının rolünü pelüş arkadaşlarının üzerinde üstlendiklerinde, aniden bu dünya mükemmel bir şekilde yönetilebilir, anlaşılabilir ve güvenli bir hale gelir. Elbette tüm bu faydalar harika, ancak çocuklar sadece peluş oyuncaklarla ilgilenmezler. Çocuklar, muazzam hayal güçleriyle, tüm bu avantajları, oyuncak bir bebek, bir aksiyon figürü, hatta gözleri olan tahta bir çubuk gibi, peluş dışındaki oyuncaktan da çok iyi bir şekilde kazanabilirler. Peki bu pelüş oyuncakları farklı kılan şey nedir? Cevap, esasında oldukça basit: samimiyet, rahatlık, yumuşaklık ve kucaklama hissi. Peluş oyuncakların gerçek faydası sadece, çocukların iletişim kurmalarına, duygularını paylaşmalarına ve dünyalarını anlamalarına yardımcı olmaları değildir. Peluş oyuncaklar harikadır çünkü çocuklara nasıl kucaklanacağını, nasıl sarılacağını ve nasıl daha iyi beslenip sevileceğini öğretirler.(oyuncakbizde)

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.