Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

OYDER Başkanı Esin Yürür: 2023 yılı belirsizliklerle dolu olacak

OYDER Başkanı Esin Yürür, "2022 yılı oldukça değişik bir yıl olarak gelişiyor. Ağırlaşan ekonomik koşullar yerli müşterilerimizi daha seçici olmaya yöneltirken, tüm dünyada olduğu gibi bizde de oyuncağa harcanan bütçe artarken satın alınan oyuncak sayısında azalma görülüyor" dedi.

57

Kısa adı OYDER  olan Oyuncakçılar Derneği ülkemizde sektörün gelişmesi için son derece önemli çalışmalar yapıyor. OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Esin Yürür ile sektördeki son durum ile ilgili önemli bir röportaja imza attık. Röportajın gerçekleşmesinde OYDER yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Ülkemizde satın alınan oyuncak sayısında azalma görülüyor

OYDER olarak 2022 yılını genel anlamda nasıl geçiriyorsunuz, değerlendirir misiniz?

2022 yılı oldukça değişik bir yıl olarak gelişiyor. Ağırlaşan ekonomik koşullar yerli müşterilerimizi daha seçici olmaya yöneltirken, tüm dünyada olduğu gibi bizde de oyuncağa harcanan bütçe artarken satın alınan oyuncak sayısında azalma görülüyor.

Oyuncak sektörü olarak iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz

Bununla beraber diğer sektörlere baktığımızda oyuncakta çok kötü durumda olmadığımızı hatta iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri TL’nin değer kaybetmesiyle ülkemizin turistler için ucuz bir pazar haline gelmesiyle yükselen turizm gibi gözüküyor. Ayrıca Rusya / Ukrayna savaşı nedeniyle yurdumuza gelen Rus turistlerin harcamaları da tüm perakendeye olduğu gibi oyuncak sektörüne de önemli katkı sağlıyor. Yılı bu şekilde kapatacağımızı tahmin ediyoruz.

Üretici, ithalatçı, perakendeci herkesin maliyetleri yükseldi

Özellikle elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere akaryakıttaki ve diğer tüm girdi maliyetlerinde ciddi bir artış var. Bu durum çalışmalarınızı nasıl etkiledi?

Bu durum üreticilerimizi maliyet artışları anlamında doğrudan olumsuz etkilerken, sektörün diğer bileşenlerine de benzer şekilde etki yaptı. Üretici, ithalatçı, perakendeci herkesin maliyetleri yükseldi ancak pazar koşulları düşünülerek bu yükselme aynı oranda fiyatlara yansıtılamadığı için karlılıkta önemli düşüşler oldu. Bu durum uzun vadede çok sıkıntı yaratabilir. Kurun yükselmesi maliyet artışında temel belirleyici durumunda. Bu durum sadece ithal ürünleri değil, yurtdışına bağlı hammadde ve yedek parça alan imalatçılarımızı da çok etkiledi.

Üretimde doğru yoldayız ama zamana ihtiyacımız var

Ülkemiz oyuncak sektörünün kalite çıtası hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Türkiye’ye mevcut gümrük mevzuatı nedeniyle düşük kalite ithal ürünün girmesi artık çok zor hale geldi. Bu nedenle yasal yollarla ülkeye gelen ithal ürünlerde önemli bir kalite problemi yok. Yerli imalatta ise eskiye göre çok yol katedildi. Üretilen ürünler içinde gerçekten kaliteli ürünleri görebiliyoruz. Özellikle bu yıl İstanbul Oyuncak Fuarı’nda üreticilerimizin emeklerini görmek göğsümüzü kabarttı. Ancak dünya pazarlarında etkin olabilmemiz için daha epey yolumuz var. Ürün çeşitliliğimiz artırmak ve tüm dünya standartlarına uygun kalitede ürünler üretmek zorundayız. Bu konuda doğru yolda olduğumuzu ancak zamana ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim.

Ebeveynler güvenli ve eğitici oyuncaklara yönelmeli

Anne babalara neler önerirsiniz? Oyuncak alırken nelere dikkat etmeliler?

Ebeveynlere en önemli tavsiyemiz en önemli varlığımız olan çocuklarımız için güvenli ve eğitici özelliği olan oyuncak seçmeye özen göstermeleridir. Üzerinde CE işareti olmayan ve ithalatçı veya üretici isim ve adresler açıkça bulunmayan hiçbir ürüne dokunmamalarını öneririz. Bu konuda oyuncak aldıkları satış noktalarının oyuncak ihtisas mağazaları ve güvenli zincir mağazalar olması çok önemlidir. Bu noktalar oyuncak alımında gerekli kontrolleri büyük ölçüde yapmaktadırlar ve seçici davranmaktadırlar. Açık pazarlar ve kermesler gibi kontrolün çok az olduğu yerlerden oyuncak almamalarını tavsiye ederiz.

Oyuncak üreticilerimiz olarak yaklaşık 100 değişik ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz

Ülkemiz oyuncak sektörü olarak, dünyanın kaç noktasına ihracat gerçekleştiriyoruz? Sektörün hedefinde hangi pazarlar var?

Türk oyuncakçıları bugün değişik türlerde ve değişen miktarlarda olmak üzere yaklaşık 100 ülkeye ihracat yapabiliyor. Temel amaç ilerleyen yıllarda ihraç edilen ürün çeşitliliğini ve satış miktarını artırmak olmalıdır. Bu konuda daha epey yolumuz var. Sektörün hedefinde Batı Avrupa ve Amerika pazarında yer edinebilmek var. Bu pazarlarda elde edilecek başarı bize ihracatta hacim getirecektir.

Oyuncak üssü olabilmemiz için oyuncak yedek parçası imalatımızın da gelişmesi gerekiyor

Türkiye’nin bölgesinde oyuncak üssü olabileceği söyleniyor. Oyuncak üssü olabilir miyiz? Bunun için neler yapılmalıdır?

Artık tek bir oyuncak üssü olması dünya pazarında pek olası gözükmüyor. Bugüne kadar Çin’e çok bağımlı olmanın sakıncalarını covid zamanı yaşananlarla ve konteyner krizi sırasında herkes gördü. Bundan sonra değişik konularda uzmanlaşmış oyuncak üslerinden biri olmak söz konusu olabilir. Coğrafi lokasyonu nedeniyle Türkiye bu konuma aday olabilir ancak bunun için zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bunun için Türkiye’de oyuncak yedek parçası imalatının da gelişmesi ve dışa bağımlılıktan kurtulması çok önemlidir. Daha önce belirttiğim gibi üreticilerimizin daha çok çeşit ve dünya standardında üretim yapabilmek için çaba sarfetmesi gerekmektedir. Bu konuda önemli adımlar atılmaktadır ancak halen yolumuz var .

2023 çok belirsizliklerle dolu bir yıl gibi duruyor

Sektörün 2023 hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2023 çok belirsizliklerle dolu bir yıl gibi duruyor. Türkiye’nin mevcut ekonomik durumunda önemli bir düzelme olmadan büyük atılımlar yapılabileceğini söylemek gerçekçi olmaz. İç pazarın güçlenmesi durumunda sektörümüzde gelişim beklenebilir. Tüm dünyada ekonomik bozulma, yükselen enflasyon ve durgunluk gibi durumlar sonucunda önemli bir talep azalması gözüküyor. Bu durum ihracatçılarımızı zorlayabilir. Öte yandan savaşın daha bir süre daha devam edeceği varsayımıyla iç pazarda Rus etkisi en azından 2023’ün ilk yarısında devam edecek gibi. Bütün bunların ötesinde 2023’ün seçim yılı olduğu düşünülecek olursa belirsizliklerin boyutunun yüksek olduğu gözükmektedir. Genel beklenti 2022 benzeri bir 2023 olması doğrultusundadır.

Son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?

Tüm zorluklara rağmen herkese başarılı bir oyuncak sezonu diliyorum.

 

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.