Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

OYDER başkanı Yürür: Oyuncak sektörü 2021’i ilginç gelişmelerle atlattı

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Esin Yürür, sektörün artıları ve eksileri ile 2021 yılında ilginç gelişmelere sahne olduğunu söyledi.

191

Kısa adı OYDER olan Türkiye Oyuncakçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Esin Yürür ile gündeme dair merak edilenleri değerlendirdik.

Yerli üreticilerimiz bu yıl ihracat ile ayakta durmayı başardılar

2021 yılını Türkiye oyuncak sektörü adına genel anlamda değerlendirir misiniz? 2021 verimlilik anlamında nasıl geçiyor?  

2021 yılı oyuncak sektörü için çok ilginç bir yıl oluyor. Yılın başı pandemi ve kapanmalar nedeniyle haziran ayına kadar tüm perakende için kötü bir dönemdi. Ancak açılımlar sonrası haziran ayından itibaren tüketicilerin satış noktalarından alışveriş yapmaya olan özlemi nedeniyle kötü olmayan bir yaz dönemi geçirdik. Ancak döviz kurları ve yüksek enflasyonla gelen fiyat artışları ve düşen gelirler tüketicilerimizin alım iştahını ciddi olarak kaçıyor. Bu nedenle iç piyasa maalesef çok stabil ve istikrarlı bir görünümde değil. Yılın sonunu da benzer bir şekilde kapatacağımızı düşünüyorum. Öte yandan artan uzakdoğu navlunları ve hammadde sıkıntıları ve fiyat artışları nedeniyle  kolay ulaşılabilir olduğundan Türkiye ihracat için cazip bir pazar görünümüne büründü ve yerli üreticilerimiz bu yıl ihracat ile ayakta durmayı başardılar. Oyuncak ihracat rakamlarımızın döviz kurundaki artışa rağmen dolar bazında arttığını değerlendiriyoruz. Ancak maliyet artışları ihracatçılarımız için de önemli bir sorun oluşturuyor. Onların önündeki en büyük engel durumunda.

2022 zorlu bir yıl olacak, iç piyasadan çok umutlu değilim…!

2022 yılı öngörülerinizi alabilir miyiz?

2022 makro ekonomik ve politik çalkantıların devam edeceği tahmin edilen bir yıl gibi gözüküyor. Bu nedenle zor bir yıl olacak gibi… Döviz kuru artışı, hammadde sıkıntısı , enerji pahalılığı ve tüketicinin gelirinin azalması pazar daralması sonucunu getirecek görüşündeyim. Bu nedenle iç pazar konusunda çok umutlu değilim. Ancak bizim batıya yakınlığımız nedeniyle lojistik avantajımızın olması ihracatta eğer gerekli adımları atabilirsek önemli avantajımızın olacağını gösteriyor. Ancak daha önce belirttiğim gibi makro ekonomik sorunlar üreticilerimize de önemli sorunlar getiriyor . Hammade ve ambalaj malzemelerindeki önemli fiyat artışları rekabet şansımızı negatif yönde etkileyecek nitelikte. Burada daha akılcı çözümler geliştirilebilirse rekabette çok işimize yarar. Bizim üretim üssü olabilme şansımız var ama altyapı konusunda çok gelişmemiz gerekiyor. Burada devletin desteği de olması lazım.  Tüm dünyada tedarik güvenliği çok ön plana çıkmaya başladı. Geçmişte olduğu gibi sadece Çin’e bağlı bir tedarik kaynağının nekadar sorun yaratabileceğini herkes görüyor ve tedarik alanlarının çeşitlendirilmesi çok önem verilen bir konu halini aldı. Biz akıllı yatırımlarla bu fırsatı çok iyi değerlendirebiliriz.

Teşvik amacıyla verilen önemli bir teşvik maalesef yok

Oyuncak üretimi aşamasındaki teşvikleri detaylandırır mısınız?

Oyuncak üretimini teşvik amacıyla verilen önemli bir teşvik maalesef yok. Değerlendirilebilen tüm teşvikler genel sanayi teşvik paket programlarıyla belirlenenlerdir. Bunun içinde tüm sanayi kollarına uygulanan bölgesel bazı teşvikler, çalışan sayısına bağlı bazı teşvikler gibi konular var. Bizim için özel hiçbir şey yok.  Pandemi zamanında da her sektöre olduğu  gibi verilen bazı vergi erteleme destekleri vardı.

Üreticilerin ihracat potansiyelini değerlendirmesi gerekiyor

Üreticilerimize hangi mesajları vermek istersiniz?

Üreticilerimizin önünde dünyanın içinde bulunduğu ticaret sıkıntıları nedeniyle önemli bir ihracat potansiyeli var. Bu şansı değerlendirebilmek için dünya standardında mal üretebilmek ve bununla ilgili altyapıyı kurmak gerekiyor.  Bu konuda gerekli adımları atmaları çok faydalı olacaktır. Türkiye’de her tip ürünü sektörümüzün doğası gereği üretemeyiz ama ürettiğimizi gerçekten kaliteli üretmemiz lazım. O zaman tüm pazarlara girme şansımız olacaktır. Büyük işler yapmak istiyorsak kapasite artırıcı tedbirler almak zorundayız. Bu kolay bir yol değil ama başarılı olmak ve sadece iç piyasaya bağlı kalmamak için tek çözümdür. Azla yetinmeyip önümüzdeki potansiyeli değerlendirebilmemiz çok önemli.

İthalatçıların hareket alanı çok daraldığı için daha az ithalat yapılıyor

Türkiye’ye eskisi gibi ithal oyuncak girmiyor. Büyük firmalar daha çok oyuncak getiriyor. Bu durum sektörün kalitesini nasıl etkiliyor, sektör ithalatçıları artık daha mı seçici, ürünleri daha seçerek mi getiriyor Türkiye’ye?

Mevcut koşullar altında ithalatçıların hareket alanı çok daraldığı için daha az ithalat yapılıyor. Hammadde ve navlun fiyat artışları nedeniyle fiyatlar çok yükseldi. Bunun üzerine Türkiye’deki aşırı yüksek gümrük vergileri eklenince ithalatı yapılabilecek ürün sayısı çok azaldı. Navlun fiyatlarındaki artış özellikle ucuz fiyatlı ürünlerin ithalatını engelliyor.

Navlun maliyeti neredeyse mal bedelinin %50-60’ına vardı

Çünkü navlun maliyeti neredeyse mal bedelinin %50-60’ına vardı. Bu durumda bu tür ürünlerin fiyatları artık ucuz olmaktan çıkıyor. Yerli üretim bu alanda Pazar payını artırdı.Ancak aynı sarmaldan etkilenen kaliteli ürünlerin pazara girişide azaldığı için pazarda önemli bir çeşit eksikliği ve daralma sonucu ortaya çıkıyor. Çünkü her ürünü yurdumuzda lisans sorunu, teknik yetersizlik gibi muhtelif nedenlerle üretebilmek mümkün değil ve mevcut talebi başka ürünlerle karşılama şansı olmuyor. Perakendecilerin satacak mal bulmakta zorlandığı bir süreç pazarımızı daralmaya götürüyor. Bu daralan iç Pazar maalesef üreticilerimiz için de önemli tehdit durumunda.

OYDER, çalışmalarını sürdürüyor

OYDER, 2022 yılı içerisinde hangi faaliyetlere imza atacak?

2022 yılı yukarıda anlattığım gibi ihracat imkanlarını kullanma konusunda sonuna kadar mücadele etmemiz gereken bir yıl görünümünde olduğu için biz de faaliyetlerimizi ağırlıklı olarak bu alanda yoğunlaştırmayı planlıyoruz. Bu amaçla üreticilerin kendilerini en iyi gösterdikleri ve yabancı müşterilerle buluştuğu alan olan ve 17-20 Mart 2022’de gerçekleşecek olan Mart 4. İstanbul Oyuncak Fuarı için hazırlanmaya başladık. Bu yıl çok daha fazla firmanın katıldığı ve çok daha fazla yabancı satın alma gruplarını ağırladığımız bize yakışır bir fuar yapabilmek için TÜYAP ile birlikte çalışıyoruz. Yine bu alanda üyelerimize destek olabilmek için OYDER web sayfasını daha aktif hale getirme konusunda çalışıyoruz. Günümüzde her şeyin digital olduğu bir ortamda bu konuda daha hazır olma istiyoruz. Tüm dünya çok zor bir dönemden geçiyor. Biz de bundan payımızı alıyoruz. Bize düşen bu durumu doğru analiz edip doğru adımlar atarak mücadelemizi sürdürmektir.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.