Dolu Oyuncak

OYUNCAK GÜVENLİĞİ ve FİZİKSEL-MEKANİK DAYANIM TESTLERİ

482

Oyuncaklar tarih boyunca her nesilden çocukların gelişimleri için en önemli araçlardan biri olmuştur. Her ne kadar oyuncakların eğiticiliği önemliyse, güvenilirlikleri de en önemli parametrelerdendir.

İşte bu nedenle oyuncaklarda yapılması gereken belli başlı testler vardır. Bunlar; EN 71-1 mekanik dayanım testleri, EN 71-2 yanmazlık testleri, EN 71-3 ve kimyasal testler, EN 62115 elektrikli oyuncak testleri, EN 60825 oyuncaklarda led-lazer testleridir. Bu yazımızda EN 71-1 fiziksel ve mekanik dayanım testlerimizden bahsedeceğiz.

AZOLAB, OYUNCAKÇILARA ÇÖZÜM ORTAĞI OLUYOR

EN 71-1 Fiziksel ve Mekanik dayanım testleri içerisinde en fazla parametreyi barındıran standardımızdır. Her oyuncağın kendine has farklı bir hikayesi vardır ve her farklı hikaye beraberinde farklı bir testi getirir. Bu standardımızın içinde bakılan belli başlı parametreler şunlardır:

-Kötü kullanım testleri (Islatma, germe, tork, düşme, devrilme, çarpma, sıkışma, dikiş açılmaları…)

-Küçük parça testleri

-Kalınlık testleri

-Mıknatıs/Manyetik alan testleri

-Sivri uç testleri

-Keskin kenar testleri

-Kinetik enerji belirleme testleri

-Dinamik/statik/denge testleri

-Ağızla etkileşen oyuncakların testleri

-Akustik ses testleri

-Elektrik dayanım testleri

-Kordon/Zincir testleri

-Toyo topları testleri

-Uçan cisimlerin testleri

-Scooter/Paten/Bisiklet testleri

-Küçük top testleri

-Etiket ve işaretleme kontrolü

Yukarıda belirttiğimiz her test, oyuncağın yapısına, rengine, parça sayısına, işlevselliğine, kullanım kolaylığına ve yaş grubuna göre farklılık göstermektedir. Ayrıca bütün testlerde kullanılan cihazlar ve kuvvetler, gerçek hayatta belli yaş grubundaki çocuklar özelinde simule edilmektedir.

AZOLAB Laboratuvar Hizmetleri olarak ülkemizin en geniş test kapsamıyla hizmet veriyoruz

Gerek yazılı gerek görsel medyada ne yazık ki bir çok oyuncak kazası haberleriyle karşılaşmaktayız. Hatta bu kazalar sonucunda çok elim sonuçlarla karşılaştığımızı okuyoruz, izliyoruz. İşte bu tarz kazaların önüne geçebilmemiz için, yukarıda bahsettiğimiz her bir test hayati öneme sahiptir. Bu nedenle hiçbir oyuncak üreticisi işini şansa bırakmamalıdır. Bizler AZOLAB Laboratuvar Hizmetleri olarak, bu konuda ülkemizin en geniş test kapsamıyla birlikte, iş ortağımız olan üreticilere ve sektörün esas sahibi çocuklarımıza hizmet etmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz ve test bilincini uygun fiyatlar ve kaliteli hizmet ile ülke geneline yaymak için emek veriyoruz. Bu noktada gerek ücretsiz arge hizmetlerimiz ve danışmanlığımızla tüm oyuncak sekterönü iş birliğine çağırıyoruz. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Görkem Eroğlu

AZOLAB Oyuncak ve Elektrik Laboratuvarı Sorumlusu

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.