Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Oyuncak İmalatçıları kahvaltıda bir araya geldi

468

Türkiye Oyuncak İmalatçıları, kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıya İKMİB Komite Başkanı Mehmet Uysal da katıldı. Türkiye’nin üreten oyuncakçıları toplantıda, ‘ihracatta nasıl farklı ve verimli bir ivme yakalanacağını’ masaya yatırdılar.

Türkiye’nin oyuncak üreticileri İstanbul’da düzenledikleri kahvaltıda bir araya geldiler. Oyuncak üreticileri, imalat grubunun oyuncak sektöründe, STK’larda, derneklerde ve ihracat meclislerinde daha fazla temsil edilmesi gerektiğinin özenle altını çizdiler.

Üretimin önemi gündemin ana maddesi oldu

Kahvaltılı toplantıda gündemin ana maddelerini ‘üretimin önemi, ihracatta yeni pazarlar, ihracatta güç birliği’ oluşturdu. Üretim süreçleri, üretimdeki kalite, üretimde gelinen son nokta toplantıda etraflıca ele alındı.

Özdemir Aydın: Daha iyisini üretmek asıl hedefimiz olmalı

Toplantıda bir değerlendirmede bulunan Selay Oyuncak Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Aydın, “Türkiye oyuncak sektörü özellikle üretim odaklı büyüyor. Üreticilerin dertlerini, sorunlarını, isteklerini çok iyi anlatmalıyız. Şu an mevcut konjonktör üretimden yana. Devletimizin ekonomik politikaları da yerli üretimin büyümesi ve gelişmesinden yana… Bizim bugün burada toplanma amacımız daha fazla yerli üretici olarak ihracatta daha farklı, daha fazla hangi ülkelere ve pazarlara açılabilir, birlikte ihracat anlamında neler yapabilirizi masaya yatırmaktır. Yerli üreticiler olarak sektördeki sorumluluğumuzun, ülkemize karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu sorumlulukla ihracattaki ivmemizi nasıl artırabiliriz, ihracat pazarlarını nasıl ve ne şekilde geliştirebiliriz, dünya pazarlarında niş işlere nasıl imza atarız, ihracattaki güç birlikteliğimizi nasıl perçinleriz vs. bunların hepsini bugün bu toplantıda ele aldık.

Üreticilerle ithalatçıların sorunları aynı değil

Bizler üreticiler olarak ithalatçılardan farklı sorunlara sahibiz. İthalatçıların da bizlerden farklı sorunları var Ve hatta pelüş üreticisi ile ahşap üreticisi ya da plastik üreticisinin de sorunları çok ayrı. Bu üreticilerimizin ayrı ayrı, spesifik olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bütün üreticilerin benzer sorunları olsa da kendi meslek gruplarına göre özel sorunları da olabiliyor. Bunun için güçbirliği yapmalıyız.

Güçlerimizi birleştirmeli, sıkılmış bir yumruk gibi olmalıyız

Türkiye’de ne kadar üretici varsa bir elin sıkılmış yumrukları gibi olmalıyız. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. Bizler sesimizi daha gür duyurmalıyız. Biz, üreticiler oyuncak sektörünün en önemli oyuncularıyız. Üretim, bir toplumun kalkınmasında olmazsa olmazlar arasında geliyor. Biz de bu bilinç ile çalışmalıyız. İhracat odaklı çalışmalarımız için güçbirliği yapmalıyız. Üreticiler olarak kendi ortak showroomlarımızı kurmalı ve daha fazla yurtdışı satışı yapmalıyız” dedi.

Raşit Akar: Kontrolsüz güç, güç değildir

Toplantıda Akar Oyuncak Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Akar da kısa bir durum değerlendirmesi yaptı. Akar şunları söyledi: “Oyuncak üreticileri olarak çok önemli, kaliteli, MadeInTurkey etiketli ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayacak ürünler üretiyoruz. Bizler, en zor koşullarda dahi üretimden yana tavır takındık. Şu an konjonktör üretimden yana. İthalatçılar bile üretici olmuş durumda. Ama yarın öteki gün ne olur belli değil. Bildiğimiz tek bir şey var o da biz ve bizim gibi gerçek üreticilerin üretimden asla vazgeçmeyeceğidir.

Üreticilerin sektörde daha çok söz hakkı olmalı

Üreticiler olarak sektörde daha fazla söz hakkımız olmalı diye düşünüyorum. Üreticilerin sektörümüz STK’larında, ihracat meclislerinde vs. daha fazla temsil edilmesi gerekmektedir. Çok ve büyük işler yapıp, ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayan, işsizliği azaltan, istihdamı artıran bizlerin artık güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Bunun için neler yapabiliriz, üretimimizdeki kaliteyi daha fazla nasıl artırırız, bayrağımızı nerelere taşırız bunları fikir birliği içerisinde oluşturmalıyız.

Sektörümüzde üreticiler olarak güzel şeylere imza atacağız

Sektör üreticileri olarak bugün burada bir araya geldik. Birlikte neler yapabiliriz, birbirimize, üretim anlamında daha fazla nasıl yardımcı olabilir, nasıl katma değer sağlayabiliriz bunları konuştuk; konuşuyoruz… İnanıyorum ki bundan sonraki toplantılarımızda daha örgütlü, daha organize bir şekilde bir araya gelecek ve sektörümüzü şahlandıracağız. Türkiye’nin üreten güçleri olarak kontrolsüz gücün güç olmadığını biliyoruz. Güçlerimizi birleştirip ilerlemeliyiz.”

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.