Dolu Oyuncak
Polesie kampanya 1
Polesie kampanya 1 1
Polesie kampanya 1 2
Polesie kampanya 1 3
Polesie 1 4

Oyuncak perakendecisi dertli: Batıyoruz, sesimizi duyan yok mu????

312

Merbahalar Ahmet Bey,

Ben Darıca Toyzz firma sahibi Sinan… Herkese selamlarımı, saygılarımı iletiyorum. Bu ülkenin binlerce dertli esnafından sadece biriyim. Maalesef sesimiz duyulmuyor… 3 maymun oynanıyor. Görmedim, duymadım, bilmiyorum. Sanırım kimsenin bu gisişle bizleri görüp duyacağı da yok…


DEVLETİMİZ, TOPTANCILARIMIZ, ESNAF ODALARI SESİMİZİ DUYUN….!
Darıca Toyzz olarak kırtasiye ve oyuncak sektöründe perakende satış olarak hizmet vermekteyiz. Günümüz şartlarında esnaflığın bu kadar zor hale getirilmesinde gerek esnaf odaları, gerek devletimiz, gerekse toptancılar bizi son zamanlarda gereğinden de fazla ezmektedirler.

ÜÇ HARFLİ MARKETLER BİZİ BİTİRİYOR
Yazımı daha da detaylandıracak olur isem:
Devletimiz 3 harfli olarak tabir edilen marketlerin gıda ve temizlik dışındada her şeyi satmasına izin vererek biz küçükleri kasten bitirmeye çalıştığı algısı oluşmaktadır. Bu neticeye varılmasının nedeni de az önce belirttiğimiz üzere marketlerin marketçilik dışında herşeyi satmalarıdır.

7000’li sayılarda olan 3 harfli marketlerden biri 10.000 adete hemen nasıl çıktı?

Geçtiğimiz aylarda çok da uzak değil 1-2 ay evvel marketler ile ilgili yeni yasa çalışmasından bahsedildi. Yasa içeriğine az çok vakıftır zaten çoğu esnaflarımız. Yalnız buradaki ince noktayı çoğumuz kaçırdık. 3-4 ay evvel 7000’li sayılarda olan 3 harfli marketlerden biri 10.000 adete hemen nasıl çıktı? Burada bir bilgi sızması, sufle verilmesi sizce de mümkün değil mi? Kafamda deli sorular… Zaten belirtilen yasa çıksa bile iş işten geçti netice olarak.

EY ESNAF ODALARI, NİÇİN ESNAFINIZA SAHİP ÇIKMIYORSUNUZ????
Ey Esnaf odaları; niçin esnafınıza sahip çıkmıyorsunuz? Ne için ses vermiyorsunuz bu çağrılara… Size ses çıkarmamanız için baskı mı var? Bize el ayak olup topyekun bu haksızlığa ne için baş kaldırmıyorsunuz? Yağmasanız da gürleyin bari… Bazılarının cepleri belki çok iyi doldu zamanında, belki karnı haddinden fazla tok… Bizler gibi piyasaya yeni adım atmış bir esnaf olarak biz esnafları neden korumuyorsunuz? Keser döner sap döner gün gelir devran döner… Yüce adalet bunun bedelini bir şekilde biz ufak esnafın hakkını yiyenlerden elbet çıkaracaktır. Gerek hastalık gerek musibet gerekse bir anda tüm malı mülkü kaybettirecektir sizlere de… O zaman ben ne yaptım diyeceksiniz ama iş işten geçmiş olacak. Biz küçük esnafların sadece aidat almaktan başka bir şey yapmayan odalara artık tahammülümüz kalmadı…

PANDEMİ SADECE BİZİM GİBİ ESNAFI VURDU, MARKETLER LEBALEB DOLU…
Pandemi nedeniyle kapalı olan esnaflar olarak zaten iş yapamadığımız bu dönemde batma noktasına geldik. Tek istediğimiz adalet. Onca market açık ve lebaleb dolu iken millet kasalarda kuyruk olmuş iken pandemi olmuyor, bizler dükkanımızı açacağımız vakit pandemi oluyor. Ayriyetten marketler marketçilik dışında her şeyi satıyor bütün esnafların işlerine şu anda maalesef çomak sokuluyor.

HAFTASONU MARKETLER HER ŞEYİ SATIYOR, BİZLER KAPALIYIZ: BU MU ADALET???

Haftasonu marketler her şeyi satıyor bizler kapalı. Haksız rekabet değilde nedir bu? Market benim sattığım ürünü satıyor mu? Satıyor… Açık mı? Açık Bizler niye kapalıyız. Marketler gibi müşteri gelse yani sadece marketlere giren müşteri bize haftanın dört günü girse bizlerin dükkanına… 2 gün değil 3 gün de kapatın razıyız… Ama zaten iş yapamayan bizleri bu kartel firmalara niye ezdiriyorsunuz? Soruyoruz hükümete tüm esnafların sesi olmaya çalışarak soruyoruz. Adalet terazisi sadece hep güçlüden yana mı işleyecek bu ülkede? Sadece zengini mi koruyacak? Yazık ettiler bize. Esnaf şu anda sessiz duruyor belki ama günü geldiğinde elbette bunun hesabını soracaktır. Biz bu güzelim ülkemize katma değer sağlıyoruz. Düzenli vergi veriyoruz. Bu ülke bizim canımız, kanımız, her şeyimiz. Yazdıklarım lütfen oraya buraya çekilmesin. Ekonomi konuşuyor, ekonomiden bahsediyorum. Siyaset yapmıyorum. Bu konuda biz esnaflar bu güne kadar asla siyaset yapmadık bundan böyle de yapmayız. Ama canımız ekonomik anlamda çok ama çok yandı. Dayanacak ekonomik gücümüz kalmadı. Adalet istiyoruz sadece fakat sesimizi duymazlıktan geliyorlar maalesef.

TOPTANCILAR BÜYÜKLER ESNAFI EZDİRİYOR VE EZİYOR
Çok değerli toptancı veya fabrika sahiplerinin büyümesindeki en büyük etken bizleriz. Sevgili fabrika sahipleri yani özellikle büyükler kartelleşmiş firmalara verdikleri fiyatlar ile aradaki toptancılara ve ürünün biz perakende satıcılara ulaşıncaya kadar ki fiyatları neredeyse günümüzde internet satış fiyatlarıyla birebir olmaya başladı. Hatta ve hatta bazı ürünler internetteki satış platformlarında toptancılardan bile ucuz satılmakta. İş böyleyken biz kaça alacağız kaça satacağız. Bugün büyük bir firmaya mail attım. Özetle yine ucu marketlere dayansa da pedallı traktör bizim toptan olarak alamadığımız fiyata marketler satmakta… Bu, nasıl iş ey toptancılar. Özellikle aradaki toptancılar İSTOÇ esnafı bu işe gönül vermiş olanlar başkaldırmadıkça bu iş çözülmeyecek. Özellikle büyük firmalara yazılacak çok şey var ama dinleri imanları para olduğu için sadece kınıyorum… Allah’tan korkanlar Peygamberimizin sözü üzerine: “Bizi aldatan bizden değildir” hadisi şerifine saygıdan ötürü bizleri aldatmaz zaten. Ama dini imanı para olanları da Allah’a havale ediyorum.
Saygılar Hürmetler…

ÖZEL HABER

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.