Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Ayşe Köse yazdı: 90’ ların oyuncağı sanal bebek

Bir dönem büyük küçük demeden kimsenin elinden düşürmediği oyuncak olan sanal bebek ilk kez 1996’ da Japonya’ da piyasaya sürülmüştür.

52

Bir dönem büyük küçük demeden kimsenin elinden düşürmediği oyuncak olan sanal bebek ilk kez 1996’ da Japonya’ da piyasaya sürülmüştür. Ve oldukça kısa bir sürede dünya çapına yayılan sanal bebekler o dönem 76 milyon adet satılarak  bir rekora imza atmıştır.

Nasıl bir oyuncaktır ve nasıl oynanır ?

Yumurta şeklinde, ufak bir ekran ve birkaç düğmeye sahip olan dijital bir oyuncaktır.  Oynayanlar düzenli aralıklarla dijital karakterlere yemek verir, sever ve onun temizliği ile ilgilenir. Bebeği yaşatmak için kuralları yerinize getirmeniz gerekir. Oyunun faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Çocuk sanal bebeği beslerken, yemeğini yedirirken sorumluluk duygusunu geliştirir. Fakat tam tersini düşünelim. Eğer ki bakmayı unutursa bebek ölür. Bu da çocuklarda travma yaratabilir. Bu oyuncağın sonucu küçük yaş grupları için böyle olmamalıdır. Biz yetişkinler soyut düşünme becerisine sahip olduğumuz için bu tarz kavramları anlayabiliriz. Fakat küçük yaş grupları için ölüm kavramı hiçbir sonuca alınmamalıdır. Onun yerine hastalanabilir ya da yemek verilmediğinde güçsüz düşmüş denilebilir. Fakat bebek ölmemelidir. Bu önemli ayrıntı değiştirilirse, oyuncak sorumluluk duygusunu geliştirmede olumlu katkı sağlayacaktır. Şimdi bu oyuncağın o zamanki çocukları şimdiki yetişkinleri. Size sesleniyorum. Biz oynadık bir şey olmadı. Travma mı kaldı hani nerede gibi söylemlerde bulunmayınız lütfen.  Çocuklara bilinçli yaklaşmamız, onları doğru yönlendirmemiz çok önemlidir. Sanal bebek de doğru kullanılır ve sonucu çocuğa farklı şekilde söylenir yani sonucu uygun şekilde değiştirilirse oyuncağın olumlu katkısını görebiliriz. Herkese iyi haftalar.

Ayşe Köse-Öğretmen

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.