Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Ayşe Köse yazdı: Barbie Bebek

Barbie bebek yıllardır kız çocuklarının vazgeçemediği bir oyuncaktır. Sadece Barbie bebek ile saatlerce oynayabilirler. Tek bir oyuncak ile bir sürü oyun kurarlar. Hayal dünyalarını çok rahat gözlemleyebilirsiniz Barbie bebek ile diyaloglarından.

23

Barbie bebek yıllardır kız çocuklarının vazgeçemediği bir oyuncaktır. Sadece Barbie bebek ile saatlerce oynayabilirler. Tek bir oyuncak ile bir sürü oyun kurarlar. Hayal dünyalarını çok rahat gözlemleyebilirsiniz Barbie bebek ile diyaloglarından.

Çocuklar Barbie bebeğe özenirler

Fakat bir o kadar da olumsuz etkileyebilir. Çocuklar Barbie bebeğe özenirler. Gerek kıyafetleri gerekse fiziği ile öyle olmak isterler. Bir oyuncak aman canım ne olacak mantığı ile yaklaşmamanızı öneririm. Çünkü bu durum kız çocuklarında ergenlik çağında sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden oynarken gözlemlemenizi tavsiye ederim. Barbie bebeğin yaratıcısı Amerikalı işkadını Ruth Handler’ in kızı Barbara Handler’ dan esinlenmiştir. Ve aslında Barbie’ nin tam adı da Barbara Millicent Roberts’tır.

Barbara’nın annesi Ruth, gerçeğe çok yakın üç boyutlu bir bebek yapmaya karar verdi

Barbara’nın annesi, kızının ve arkadaşlarının yetişkin kadın bebekleri ile oynamayı normal bebeklerden daha fazla sevdiklerini fark etmiştir. O zamana kadar yetişkin bebekleri sadece kartondan yapılıyordu. Barbara’nın annesi Ruth, gerçeğe çok yakın üç boyutlu bir bebek yapmaya karar verdi. Ruth’ un teklifi tümü erkeklerden oluşan yönetici kurul tarafından ciddiye alınmadı. Bunun üzerine Almanya’ya gitti. Ve orada satılan ‘Lilli’ bebeklerden aldı. Ona yetişkine benzeyen bir bebek yaptı ve hatta giysilerinin tasarlanması için profesyonel bir terzi tuttu. Bebeği ellerinde gören o tümü erkeklerden oluşan Mattel yöneticileri daha fazla direnmeyip kabul ettiler ve ilk Barbie bebekleri 1959 da piyasaya çıktı.

Hem olumlu hem de olumsuz katkısı var

Barbie bebeğin çocuğun gelişimine hem olumlu hem de olumsuz katkısı vardır. Barbie bebek, bakımlı, güzel, hoş bir görüntüye sahiptir. Bu bakımdan bu ve benzeri özellikler çocukların cinsel kimlik kavramının oluşmasına yardımcı olabilir. Çocuk kendi cinsinin nasıl bir görüntüye sahip olacağı konusunda bir takım şemalar çizebilir. Katkı sağladığı gibi, farklı ve ulaşılması zor bir kimlik algısı oluşmasına da neden olabilir. Kusursuz bir yüze kusursuz bir fiziğe sahip olmak isterler. Oyuncakların temel amacı çocukların oyun oynamalarına ve hayal dünyalarının gelişmesine yardımcı olmaktır.  Artık günümüzde gerçeğe yakın Barbie bebekler yapılıyor. Kimisi kısa, kimisi şişman kimisi esmer. Ve bu durum çocukların dış dünyayı tanımasına, farklı kişilere saygı duyması yolunda sağlıklı bir adım atılmış oldu. Barbie bebek ile oynamasınlar demiyorum. Ama oynarken mutlaka gözlemlemenizi ve çocuğun onun gibi olmaya özenmemesi konusuna dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Herkese sağlıklı haftalar.

AYŞE KÖSE

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.