Selay Oyuncak Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Fen Toys Dede Oyuncak 1

Ayşe Köse yazdı: Bez bebek

Bez bebek insan figüründe yapılan bir çeşit oyuncaktır ve en eski oyuncaklar arasında yer alır.5.yüzyılın ilk yarısında Antik Roma’da bir çocuk mezarında rastlanmıştır.

51

Bez bebek insan figüründe yapılan bir çeşit oyuncaktır ve en eski oyuncaklar arasında yer alır.5.yüzyılın ilk yarısında Antik Roma’da bir çocuk mezarında rastlanmıştır.

Çözüm odaklı annelerimiz bir yolunu buluyordu

Benim de oyuncaklarım arasında yer alırdı bez bebek. Benim zamanımda Sindy bebek vardı. Onu da almak çok kolay değildi. O zamanlar oyuncak fiyatları ya çok pahalıydı ya da maddi imkanımız yoktu onu alacak. Ama anne yüreği el vermiyor tabi çocuğunun üzülmesine. Ve çözüm odaklı analarımız hemen bir yolunu buluyor yüzümüzü güldürmenin.

Üzüldüğümü gören anneannem bir çaput aldı geldi

Nasıl  üzülüyordum  bebeğim yok diye anlatamam… Anneanem hemen bir çaput aldı geldi. Bizim oralarda beze çapıt denir.  Biraz pamuk, iğne ve iplik malzemeler. Çapıtın içine doldurdu pamuğu dikti.Sonra kol ,bacak, boyun ve kafa  yerlerini ayırdı iple. Kara kalemden de bir kaş çiziverdi. Ağzını gözünü de dikti iple. Ve bez bebeğim hazırdı. Heyecanla inceledim bebeğimi.

İsteğe göre saç dikimi

İsteğimize göre saç da dikerdi. Çok mutlu olurduk olmasına ama aklımız o sindy bebekte kalırdı. Değişik değişik elbiseleri, rujları, topuklu ayakkabıları olurdu. Onlara özenirdik.Bizim bez bebeğimiz ise yurdum insanı. Süsten, gösterişten uzak ; doğal, sade ve masum.Saçları varsa da iki örgü yapardık yandan.Sindy gibi topuz saçı olmazdı yani.Biz nasılsak bebeğimiz de öyleydi.Doğaldık biz de oyuncak bebeğimiz de.Parti elbisesi yoktu sindy bebek gibi. Annem askılı, kare yaka ,çan inen bir fistan örerdi. Elbisenin adı fistandı bizde. Fistanını da giydirdik mi bez bebeğimize daha bir güzel olurdu. Ama yine de özeniyor insan… Çocuğuz sonuçta.

Havludan yatak

Barbie evleri, karavanları da yoktu bebeğimizin. Havludan yatağı vardı. Eğer kış mevsiminde isek sobanın kenarındaki yer minderine yatırırdık bebeğimizi. Biz oyuncak bebeğimize bile kıyamayan çocuklardık. Sonra anladım ki asıl güzel olan bebek benim bez bebeğimmiş. Şimdi düşünüyorum da emek emek  yapılan bebekten daha güzel olamazmış hiçbir bebek. Ve sevgiyle yapılan her şey her zaman daha değerliymiş. Gelişime katkısı da çok fazladır bez bebeğin. Yaratıcılığı, hayal gücünü artırır. Aynı zamanda sağlığa uygun oyuncaklar arasındadır. Çocuklarınıza hayal gücünü geliştiren oyuncaklar alınız; Yapay bir nesil değil yaratıcı bir nesil ortaya çıksın ve özgün bireyler yetişsin. Ve bence her çocuğun bir bez bebeği olmalı. Herkese iyi haftalar…

ÖZEL HABER

Ayşe KÖSE

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.