Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Ayşe Köse yazdı: Dokuz kumalak/ Taş

Dokuz taş oyununu anneannemden, annemden duyardım hep. Anneannelerimizin, ninelerimizim, dedelerimizin zamanında oynanan bir oyundu.

30

Dokuz taş oyununu anneannemden, annemden duyardım hep. Anneannelerimizin, ninelerimizim, dedelerimizin zamanında oynanan bir oyundu. Ve onlara ne zaman oyundan bahsetsem çocukluk yıllarına giderler hep. Ben de onlarla birlikte giderim sanki. Dokuz taş, yediden yetmişe herkesin oynayabileceği bir oyundur.

Tarihte ilk defa Mısır’da MÖ 1400 yılında görülmüştür

Tarihte ilk defa Mısır’da MÖ 1400 yılında görülmüştür.1993 yılında Ralph Gasser, oyunun en kötü ihtimalle berabere bitebileceğini göstermiştir. Dört bin yıllık Türk zeka ve strateji oyunu ‘dokuz kumalak’ veya ‘dokuz taş’ oyunudur. Bu oyun milletimizin hem en eski hem de yüksek bir kültürün mirascısı olduğunu açıkça göstermektedir. Tarihi araştırmalarda bu oyunun Sakalar, Hunlar ve Göktürkler döneminde oynandığı belirtilmektedir. Oyuna adı verilen ‘kumalak’ Kazak Türkçesinde koyun veya keçinin zeytin gibi siyah ve yuvarlak dışkısına verilen addır. Bu oyunu genelde koyun ve keçi güden çobanlar oynamıştır. Diğer taraftan Kazak Türkçesinde  bezelye, bilye gibi ‘kumalaga’ benzeyen fal veya oyun taşları da ‘kumalak’ olarak adlandırılmaktadır. Buradan yola çıkarak ‘dokuz kumalak ‘ oyununu ‘dokuz taş’ oyunu olarak Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Fakat bu, bildiğimiz dokuz taş oyunu ile karıştırılmamalıdır. Bu iki oyun birbirine hiç benzememektedir. Dokuz kumalak oyunu için bir oyun tahtası ve 162 taş gereklidir. Tahtada iki sıra halinde dizilmiş 9 dan 18 çukur bulunur. Oyunun başlangıcında her çukurda dokuz kumalak / taş bulunur.

Oyunun en yaygın olarak oynandığı ülke Kazakistan ve Kırgızistan’dır

Oyunun adı da buradan gelmektedir. Oyunun en yaygın olarak oynandığı ülke Kazakistan ve Kırgızistan’dır. Oyun hem strateji hem de zeka oyunu olduğu için oldukça yararlı bir oyundur.  Zeka gelişimine olumlu katkısı vardır. Aynı zamanda matematiksel bir oyun olduğu için matematik becerisinin gelişmesine de olumlu katkı sağlar. Böyle bir oyunu çocuklarınıza anlatmanız ,tarihimizin en eski zeka oyunu olduğunu öğrenmeleri de ilgilerini daha çok çekecektir. Herkese iyi, sağlıklı haftalar dilerim.

Ayşe Köse/Öğretmen

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.