Selay Oyuncak Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Fen Toys Dede Oyuncak 1

Ayşe Köse yazdı: Eski bayramlarda çocukluk: Nasıl olurdu eskilerden bayram çocukları?

Bayramda toplayacağımız harçlıkları hesaplardık daha bayram gelmeden. Acaba yetecek mi alabilecek miyiz istediğimiz şeyi diye hesaplar dururduk.

64

Daha bayram gelmeden girerdik bayramlık telaşına. En sevdiğimiz elbisenin, ayakkabının hayalini kurardık. Bayram olsa da bir an önce giyip göstersek diye beklerdik heyecanla.

Bayramda toplayacağımız harçlıkları hesaplardık

Bayramda toplayacağımız harçlıkları hesaplardık daha bayram gelmeden. Acaba yetecek mi alabilecek miyiz istediğimiz şeyi diye hesaplar dururduk. Tabi bu yüzden de para ve şeker çantası bizim için büyük bir önem arz ederdi. Bayram sabahı bütün aile toplanır, güzel bir bayram kahvaltısı yapılırdı. Daha sonra bayramlıklarımızı giyer evdekilerle bayramlaşırdık. Sonra da kapı kapı dolaşır el öpmeye çıkar; para ve şeker toplardık. Eski bayramlarda böyleydi çocukluk. Mutlu çocuklardık biz bayramlarda. Bazen bayram için yeni elbisemiz olmazdı. Üzülürdük ama yine de mutluyduk. Bayramda sevdiklerimiz ile bir arada olduğumuz için, şeker topladığımız için, harçlığımız olduğu için… Elimizdekiler ile mutluyduk. Böyleydi eski bayramlarda çocukluk.

Tadına doyulmaz günler

Eskiden bayram; akrabaların bir araya geldiği, özlem giderdiği, tadına doyulmaz günler demekti. Artık bayram, tatil yörelerine kaçmak olarak algılanıyor. Gençler kendi arkadaşları ile plan yapıyor. Büyükler otellerden yer ayırtıyor. Ya yaşlılarımız? Büyüklerimiz? Gelen olsa diye sevdiklerinin yolunu gözlüyor bir umutla. Ne zaman bayramlar tatil yörelerine kaçmak olarak algılandı? Ne zaman bayramda yaptıklarımızı unutur olduk? Üzülüyorum… Bizler aile büyükleri ile bir araya geldiğimiz bayramlar yaşadık. Bayram demek el öpmek demekti, yaşlılarımızı, büyüklerimizi mutlu etmek demekti. Bu yüzden ben bile nerede o eski bayramlar diye hayıflanıyorum. Saygıyı, paylaşmayı ,sevmeyi ,sosyalleşmeyi, paylaşmayı, dertleşmeyi, el öpmeyi, küslüklerin ortadan kalktığını öğrenirdik biz bayramlarda. Daha çok duygunun ve paylaşımın ön planda olduğu , çocukluğun en güzel olduğu zamanlardı bayramlar. Şimdilerde ise bayramın ; tatil ,beş yıldızlı otel ya da yazlık demek olduğunu öğreniyorlar çocuklar. Öyle öğretiyor ebeveynler. Aile büyükleri olarak örnek olun çocuklarınıza. Bayramları, geleneklerimizi unutturmayın lütfen. Bayramlar mesajlaşmadan ibaret olmasın ,birebir görüşmeler ön planda olsun. Çocuklarımız bayramı bayram gibi yaşasın. Böyle böyle kayboluyor, azalıyor güzel şeyler.

Nasıl mı olmalı bayramda çocuklar ?

Bayram elbisesini başucuna koymalı yatmadan. Yoksa eğer yeni elbisesi ,en sevdiği elbisesini seçip onu koymalı başucuna. Sabah uyandığında anlamalı bayram sabahı olduğunu, yüzünde uyku sersemi bir gülümseme ile. Kahvaltısını yapıp giymeli elbisesini. Sonra el öpmeye gitmeli, Ayşe teyzeye ,Ahmet amcaya. Yüzlerini güldürmeli, mutlu etmeli büyüklerini. Hayır duası almalı onlardan. Şekerleri , paraları toplamalı, koşa koşa eve gelmeli acıktım diye. Yemeğini yeyip sokakta koşturup ,oynamalı. Böyle olmalı bayramda çocuklar. Çocuklukmuş bayramları güzelleştiren. Herkese sevdikleri ile mutlu ,sağlıklı bayramlar dilerim.

Ayşe Köse-Öğretmen

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.