Selay Oyuncak Kampanya 1

Dolu Oyuncak
Polesie 1 4
Polesie kampanya 1 3
Polesie kampanya 1 2
Polesie kampanya 1 1
Polesie kampanya 1

Ayşe Köse yazdı: Eski Minder

32

Eski minder

Yüzünü göster

Göstermezsen bir poz ver

Güzellik mi, çirkinlik mi

Havuz başında mankenlik mi hangisi ?

Tekerlemesi ile oynadığımız bu oyun geldi geçenlerde aklıma.

Oyun nasıl oynanır ?

Sizi Çocukluğunuza Götürecek Geleneksel Sokak Oyunları - Eğitim Bloğu

Oyuncular halka şeklini alır. Öncelikle klasik yöntemlerle  ( o pitipiti , portakalı soydum vb. sayıştırmalarla )oyun için gerekli olan ebe seçilir.

Ebe halkanın ortasında çömelir ve yüzünü kapatır. Halka olan oyuncular bu tekerlemeyi söyleyerek ebenin etrafında dönerler. Hangisi sorusunu ebeye sorarlar, ebe cevabını verdikten sonra oyuncular pozlarını verirler. Ama verilen pozları hafife almayın. Hepsi özgün ve değerli pozlar. Bizlerde oynarken çirkin olma pozunda öyle değişik pozlar verirdik ki…Ebenin gözünün içine bakardık, en çirkin benim ,beni seç der gibi. Adeta bakışlarımızla beni seçmezsen çok kötü olur bak der gibi tehtitvari bakardık. Çocukluk işte.

Ebe en beğendiği pozu seçer ,seçtiği oyuncu eski minder yani ebe olur. Ve oyun bu şekilde devam eder.

Oyunun adı aklıma takıldı yine. Eski minder ama hani minder nerede, hadi diyelim ki minder var bu minder niye eski ,eski minder ve poz vermenin birbiriyle ne ilgisi var gibi yine kafamda deli sorular başladı. Ve bu oyun nasıl ortaya çıkmış gerçekten merak ediyorum. Her şeye rağmen eski oyunlarımıza şöyle bir baktığımda pek mantık göremesem de baya eğlenmişim.

Eski Minder (Güzellik mi Çirkinlik mi) Oyunu - YouTube

Oyunda ki güzellik mi, çirkinlik mi, havuz başında mankenlik mi sorularını oyuna uygun olacak şekilde değiştirebiliriz.

Çocuklar oyunda bu pozları verirken kendilerini yaratıcı yollarla ; duygu ,düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade ederler. Bu oyunun en güzel kazanımlarıdır.

Hiçbir materyal gerektirmeyen, (eğer ki  çocuğunuzun çevrede üç beş arkadaşı yoksa ) sadece çekirdek aile ile bile rahatlıkla oynanacak bir oyun. Çocukları mutlu etmek çok zor değil aslında. Yeter ki konuya nerden ve nasıl bakacağınızı çözün. Sonrası ip söküğü gibi gelir. Emin olun başta istemeyerek oynadığınız oyunlar, daha sonra keyif vermeye başlar. İyilik de kötülükte ,mutluluk  da mutsuzluk da bulaşıcıdır. Seçiminiz mutluluktan yana olsun.

Ülkece geçirdiğimiz bu zor günlerde bir nebze olsun başkalarına mutluluk bulaştırabiliyorsak ne mutlu bize. Şu günlerde buna fazlasıyla ihtiyacımız varken üstelik.

Sağlıklı ,mutlu haftalar dilerim.

Eski Minder Oyunu - YouTube

AYŞE KÖSE

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.