Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Ayşe Köse yazdı: Matruşka

Matruşka oyuncak, 19.yüzyılın sonunda Moskovada’ki atölyelerden birinde ortaya çıkmıştır. Adını dönemin popüler kadın ismi ‘Matriyona’dan alır.

87

Matruşka oyuncak, 19.yüzyılın sonunda Moskovada’ki atölyelerden birinde ortaya çıkmıştır. Adını dönemin popüler kadın ismi ‘Matriyona’dan alır.

Çocuk eğitimi

Matruşka’nın yaratıcısı, sanatta ‘ a la rus ‘ stilinin savunucusu sanatçı Sergey Malyutin’dir. Rusların en önemli hediyelik eşyasının ‘doğuşu’ 1890’lı yılların başında ‘Çocuk Eğitimi’ adında bir Moskova oyuncak atölyesinde gerçekleştirilmiştir. Matruşka’nın prototipi geleneksel Japon kuklası olmuşur. İçinde kendisinden daha küçük 6 kukla daha bulunan acayip bibloyu Japonya’dan Savva Mamantov’un karısı Yelizaveta getirmiştir.

7 mutluluk tanrısı

Bu kompleks oyuncak 7 mutluluk tanrısını simgelemekteymiş. Malyutin, bu hediyelik eşyayı gördükten sonra onu yerli usulde işlemeye karar vermiştir. Birbirinin içine geçen kuklalardan oluşan ilk oyuncak takımı 8 parçadan oluşmaktaydı. Bütün kuklalar farklı farklı boyanmıştır. İçlerinde kızların olduğu gibi erkeklerin de tasviri vardı. En küçük kukla kundaktaki bebeği tasvir ediyordu. 1900 yılında Matruşka Paris’teki evrensel sergide sergilenmiştir. Ve bu sergiden sonra sadece Rusya değil Avrupa’yı da kasıp kavurmuştur. Zamanla matruşkalarda sadece kızları değil masal kahramanlarını, hayvanları ve tarihi kişilikleri de tasvir etmeye başlamışlardır.

Ihlamur ağacı çok uygun

Matruşkanın kullanımında ıhlamur ağacının çok uygun olduğu belirtilmiştir. En yaygın matruşka tipi 5 kukladan oluşan oyuncaktır. 1913 de rekor kırılmış ve 48 parçadan oluşan bir Matruşka yapılmıştır. Matruşkalar 20.yüzyılın başlarına kadar, çocukların zihinsel gelişimi, renk,boyut ve aile kavramlarını öğrenmeleri için kullanılıyordu. Matruşkalar çocuklar da  büyüklük, uzunluk, genişlik, kalınlık bakımından çocukların gözlem yapma, eşleştirme,  karşılaştırma yapma ve ayırt etmelerine olanak sunar. Herkese iyi haftalar dilemeden önce bu hafta ki iki önemli konuyu da hatırlatmak isterim. Öğretmenliği layıkıyla yapan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun. Ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününü hatırlatırım. Derim ki Kadına Şiddete Hayır ! Herkese sağlıklı , güvenli, huzurlu bir hafta dilerim.

AYŞE KÖSE

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.