Dolu Oyuncak
Polesie kampanya 1
Polesie kampanya 1 1
Polesie kampanya 1 2
Polesie kampanya 1 3
Polesie 1 4

Ayşe Köse Yazdı: Misket (Bilye)

36

Bilye yani eski çocuk oyunları olarak bildiğimiz ismi ile misket  o zamanlar hemen hemen herkesin dolabında ,ceketinin ya da pantolonunun cebinde olurmuş. Bir çok şekilde de oynanırmış. Ayak tabanı ile yere çukur yapılıp, bilyelerin içine atılması ise anlatılanlardan aklımda kalanlardan.

Köyde misafirliğe gittiğimizde elime birkaç bilye verildiğini hatırlıyorum. Rengi bir o kadar güzel ve parlak bir bilye hem de…Anneannemin dolabının çekmecesinde de  bir poşet dolusu bilye olurdu. Kimi zaman bahçede kimi zaman soğuk bir kış gecesinde yanan sobanın yanına kıvrılır oynardık.

Elimizdekiler ile yetinip mutlu olunan dönemlerdi o zamanlar…

Bakalım bilye yani diğer adıyla misket neymiş ve nasıl ortaya çıkmış.

Genellikle cam, kemik veya demirden yapılan küçük, sert, küre biçimindeki toplara denir.

Eskiden yuvarlak çakıllar ya da meyve çekirdekleri bilye olarak kullanılırken 18.yüzyılda mermer bilyeler yapıldı. Bilye oyunlarının adı ve kuralları oynandığı yöreye göre değişiklik gösterir. Günümüzde ise  renkli cam bilyeler oyunlarda kullanılmaktadır. En çok oynanan bilye oyunları ‘tumba’, ‘kuyu’  ve ‘üçgen’ dir.

Bilye oyunlarının ortak noktası, bilyeyi yuvarlayarak başka bir bilyeye çarptırmak ve onu kazanmaktır.

       Peki bilyeyi kim icat etti ?

30 Ekim 1888 tarihinde Amerikalı denizci John Loud,derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı. Bu buluşu,1935 yılında gazete editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi geliştirdi.

Oyun 3 yaşından büyüklere hitap etmektedir. Fakat küçük yaş gruplarının yetişkin kontrolünde oynamasını öneririm.Genelde toprak saha ve zeminlerde oynansa da uygun olan her yerde oynanır.Ve genellikle iki üç kişi ile oynanır.

Peki anneannelerimizin , annelerimizin ,babalarımızın, dedelerimizin çocukluk oyunlarından biri olan misket nasıl oynanır?

Yere belirli sayıda misket dizilir. İlk atan oyuncu baş tarafı söyler. Ve başı vuran oyuncu bütün misketleri alır. Eğer iki bilyeye birden değerse tık olur ve tekrar dener. Eğer hem baş tarafa hem de başka miskete değerse tık olmaz,,oyuncu bütün bilyeleri alır. Oyunun bazı terimleri vardır. Baş ; en sağ ve en sol kenarda bulunan misket, baş altı ; başın hemen yanında bulunan misket, öbür ; başın olmadığı diğer kenardaki misket gibi… Misket oyununu küçük yaşlarda renklere göre gruplama oyunu, bilyeleri tek sıra dizip ritmik sayma oyunu ,bilyeleri karşındaki kişiye yuvarla gibi değişik şekilde oynayabilirsiniz. Oyunu küçük yaşlara ne kadar farklı sunarsanız o kadar çok dikkatlerini çekecektir. Bu oyun da her oyun da olduğu gibi çocuğun başta sosyal-duygusal gelişim olmak üzere, bilişsel, dil ve motor gelişimine katkı sağlar. Herkese sağlıklı haftalar dilerim.

Ayşe Köse

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.