Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Ayşe Köse yazdı: Rüzgar gülü

Rüzgar gülünün anlamı nedir? Rüzgar gülü, rüzgarın yönünü pratik olarak belirlemeye yarayan basit araç. İşlevsel olmanın yanı sıra süs olarak da kullanılır.

172

Rüzgar gülünün anlamı nedir? Rüzgar gülü, rüzgarın yönünü pratik olarak belirlemeye yarayan basit araç. İşlevsel olmanın yanı sıra süs olarak da kullanılır.

Günümüzde rüzgar gülü ismini verdiğimiz yel değirmenleri rüzgar enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmektedir. 1887 yılında Amerikalı mucit tarafından icat edilmiştir. Ülkemizde rüzgar santrallerinin çoğu Balıkkesir ve İzmir illerinde bulunmaktadır. Buralardan otobüs ya da araba ile geçerken bütün çocuklar merakla bakar o kocaman büyüklükteki rüzgar güllerine. Ben bile hiç görmemiş gibi kafamı çevirip bakar dururum yel değirmenlerine hayran hayran… Daha sonra bu merakla ve gözlerimizi kocaman açıp baktığımız rüzgar güllerini bir etkinliğe dönüştürüp oyuncak yapabilirsiniz çocuklarınızla ya da öğrencilerinizle. Ve sadece bir sanat etkinliği değil aynı zamanda bir oyuncak yapmış olursunuz.

Rüzgar gülü oyuncağı !

Peki bu oyuncak rüzgar gülü nasıl yapılır? Gerekli malzemeler;  raptiye, karton, makas, yapıştırıcı, silgi, kalem… Hem kesme hem katlama sanatı ile renkli güzel bir rüzgar gülü yapabilirsiniz. Çocukların bunu yapması içim öğretmenin ya da ebeveyninin yardımına ihtiyacı vardır. Rüzgar gülünü önce etkinlik olarak yapan çocuklar daha sonra bununla bir oyuncak gibi oynarlar. Aynı zamanda da rüzgar gülünü anlatırsanız  ne işe yaradığını öğrenmiş olur. Yapımı çok kolaydır.  Çocukların oyun odasında kendi yapmış olduğu bir oyuncak olması onları aynı zaman da motive edeceği için de güzel faydalı bir etkinliktir. Ve bu oyuncaklardan yapıp hediye olarak da çocuklara verebilirsiniz. Çok seveceklerdir. Rüzgar güllerinin dışarda muhteşem bir işlevi vardır. Bir çocuk içinde keza öyledir. Oyun ve oyuncaklar çocuk için çok değerlidir çünkü. Haydi bu hafta hep beraber oyuncak rüzgar gülü yapalım ! Herkese iyi haftalar.

AYŞE KÖSE

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.