Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Kumdan kaleler

108

Su ve kum açık uçlu, yani hayal gücünü sınırsız kullandıran iki oyun malzemesidir. Ama en çok bilinen en keyif aldığımız oyun kumdan kalelerdir. Bizim Barbie evlerimiz, arabalarımız, bin bir çeşit oyuncaklarımız yoktu. Kumdan kalemiz ve hayallerimiz vardı. Hayallerimizle inşa ettik oyunlarımızı. Kimi zaman sokaktaki kumdu oyuncağımız, kimi zaman yapraklar, kimi zaman bir odun parçası, kimi zaman kap kaçak…

Herkes deniz kıyısında oynama imkanına sahip değildi

Şimdi kum havuzlarında oynanan oyun aslında deniz kıyısının popüler oyunuydu. Ama herkes deniz kıyısında oynama imkanına sahip değildi. Bu yüzden kimimiz evin önünde sokakta, kimimiz köy evinin bahçesinde yapardı kumdan kalesini. Ama dalgalar eşliğinde ha yıkıldı ha yıkılacak diye yapmanın keyfi de bir başkaydı. Kova, kürek, tırmık takımınız varsa şanslıydık. Ben daha çok köy evinin bahçesinde tırmıksız küreksiz, kumu eliyle ya da bir ağaç dalı ile kazanlardanım. Suyu dökmek için kovam yoktu ama bahçede başka bir şey bulurdum su dökmek için. Elimle kazardım toprağı, kum az ise biraz daha derine ineceksem eğer ağaç dalı ile kazmaya devam ederdim. Sonra bir tarafta kum ve su ile harcımı yani çamuru yapardım. Bulduğum bir kabın içine doldurur üstünü de bir güzel düzeltip ters çevirirdim ve kalıp gibi çıkardı. Ama suyunu iyi ayarlayamamışsam kalıp bozuk çıkardı. Bu çamuru doldurup ters çevirme işlemini kalenin büyüklüğüne göre birkaç defa yapardım.

Bir üflememizle yıkılacak kalemiz vardı ama mutluyduk

Bir üflememizle yıkılacak kalemiz vardı ama mutluyduk. Sadece yapıp izlediğimiz bir oyun değildi çünkü. İçinde yaşayacağımızı hayal ederek yapardık. O küçücük kumdan kaleye kocaman hayaller sığdırırdık.

Su ve kum

Su ve kum çocukların en çok sevdiği iki malzemedir. Eğlendirmesinin yanında gelişime çok fazla katkısı vardır. Kumu kazmak, suyu doldurmak, oturup kalkmak büyük kas ve küçük kas gelişimine katkı sağlar. Çocukları ruhsal anlamda rahatlatan bir oyundur. Islak ve kuru kum arasındaki farkı görmemizi, su ve kum karıştığında nasıl bir değişim olduğunu, çamurun nasıl ortaya çıktığını yaparak yaşayarak öğrenmemizi sağlar. Kovaya koyduğumuz çamuru ters çevirdiğimizde kalıp halinde nasıl çıktığını görürüz.

El göz koordinasyonu

Kısaca el göz koordinasyonu, küçük kas ve büyük kas gelişimine sosyal ve duygusal gelişime katkı sağlar. Yıkıldığında tekrar tekrar yapmayı, pes etmemeyi öğretir. Kaliteli ve eğlenceli zaman geçirilecek çok keyifli bir etkinlik. Haydi sizlerde kumdan kaleler, dağlar, köprüler yapın çocuklarınızla… Hayallerinizi anlatın.

Kumdan Kaleler

Sadece çocukların değil büyüklerinde eğlenmeye ihtiyacı var

Varsın yüzünüz, üstünüz çamur olsun. Hatta burunlarınıza da çamur sürün. Sonra o anı fotoğraflayın. Emin olun çocuğunuzdan daha çok eğleneceksiniz. Sadece çocukların değil büyüklerinde eğlenmeye ihtiyacı var. Ve eğlenmek bazen çocuk olmaktır. Çünkü biz büyükler yıkılacağını bildiğimiz bir kaleye sevinmeyiz. Ama çocuk olabilirsek bazen ,defalarca yıkılsa da yine aynı keyifle yaparız. Hayatımızda kumdan kale gibidir aslında. Ne zaman dağılsa yeniden kurarız ellerimizle. Ama mühim olan aynı keyifle aynı heyecanla kurabilmek.

Ayşe Köse/ Oyun terapisi, Akıl ve Zeka Oyunları Eğitici-Eğitmeni

www.elmasajeinfantil.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.