Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Ayşe Köse yazdı: Oyuncak kağnı

Kağnı nedir? İki tekerlekli,  öküz ya da sığır gibi hayvan tarafından çekilen, kırsal yerlerde kullanılan ilkel bir yük arabasıdır.  

40

Kağnı nedir? İki tekerlekli,  öküz ya da sığır gibi hayvan tarafından çekilen, kırsal yerlerde kullanılan ilkel bir yük arabasıdır.  Birçoğumuz kağnıyı unuttuğu, kimimiz de bilmediği için bu tanımı yapma gereği duydum. Bizler bilelim ki çocuklarımız sorunca kağnı ne diye, kal gelmiş gibi durmayalım. Sümerler önce iki tekerlekli savaş arabası sonra da dört tekerlekli araba yaptı. Kağnıyı Sümerler geliştirmiştir. İlk kağnı ve arabalar sığır veya merkeple çekilirdi.

Peki Sümerler, kağnıyı nasıl icat etti?

Sümerler, merdivenin altına kütük koyarak yük taşıyordu, ancak merdiven ilerledikçe arkadan çıkan kütüğün tekrar öne konulması pratik değildi. Merdivenin altındaki kütüklerin zamanla aşınması ve kütük döndükçe oyuğun derinleşmesi, tekerlekle arabayı birleştirme fikrini doğurdu. Kütükten kesilen daire şeklindeki parçalar, sığırlar tarafından çekilen merdiven şeklindeki taşıma aracının arka ucuna takıldı. Böylece Sümerler ilk kağnıyı icat etmiş oldu. Hız yavaştı fakat ağır yükleri taşımak kolaylaşmıştı. Canım Anadolu insanı, yine imkansızlıklar içinde mucizeler yaratmış. Kağnı, diğer bir adı ile öküz arabası hakkında ön bilgi verdiğimize göre gelelim oyuncakçılarda yerini nasıl alıyor kısmına. Genellikle ahşap oyuncaklar kategorisinde yerini alır kağnı. Önünde de bir çift hayvan olduğu için çocukların ilgisini çeker. Fakat kağnı ismi ile bilmez birçoğu. Ahşap atölyesi derslerinde yetişkin yardımı ile ahşaptan kağnı yapılabilir.  Çocukların küçük motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Sonunda bir ürün ortaya çıkarmaları ve kendilerinin bir şey üretmesi de özgüven kazandırır.

Herkese iyi haftalar…

AYŞE KÖSE

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.