Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Ayşe Köse yazdı: Oyuncak legolar

Hepimizin hayatında yer edinmiş bir oyuncaktır Lego. Bireysel oynasak da keyif aldığımız bir oyun ve oyuncaktır. Küçük parçalı olanları ve büyük olanları vardır. Artık her boy ve değişik şekillerde üretilmektedir.

37

Hepimizin hayatında yer edinmiş bir oyuncaktır Lego. Bireysel oynasak da keyif aldığımız bir oyun ve oyuncaktır. Küçük parçalı olanları ve büyük olanları vardır. Artık her boy ve değişik şekillerde üretilmektedir.

Peki, Lego oyuncağı kim bulmuş?

On çocuklu yoksul bir ailenin çocuğu olan Christiansen, Danimarka’nın Billund kasabasında yaşayarak hayatını tahta merdiven ve ütü masası üreterek sağlayan bir marangozdu. 1932’de gelen ekonomik kriz sebebiyle geçim kaygısı yaşayarak  artık ahşap oyuncaklar, domuzcuk kumbaralar, arabalar ve kamyonlar yaptı. Satışlarından memnun kalınması üzerine ilk kez 1934’te  bu tahta oyuncaklara ‘iyi oyna’ anlamına gelen  ‘LegDodt’ kelimelerini birleştirip kısaltarak ‘Lego’ adını vermiştir. Lego adını koyan Ole Kirk, bu ismin Latince anlamlarının ‘ yan yana koymak’ ve ‘bir araya getirmek’ olduğundan tamamen habersizdir. 1947’de Lego, yüksek hacimli plastik üretimi için bu teknolojiye yatırım yapan ilk Danimarka şirketi oldu. İki yıl sonra, bugünkü lego tuğlaların öncüsü olan yalnızca Danimarka’da satılan  ‘ Otomatik Bağlanan Tuğlaları’ çıkardı. Bunlara ‘ Lego Tuğlaları’ adı verildi. Ve bir yıl sonra ‘Lego’ adı resmi olarak tescil edildi. Lego, hem cinsiyetlere hem de geniş bir yaş aralığına hitap eder. Yaratıcılığı geliştiren harika bir oyuncaktır. Aynı zaman da tak çıkar yaptığımız için küçük kasları ve el göz koordinasyonunu geliştirir.

İletişim ve dil becerileri gelişebilir

Legolarla içlerinden neler yapabileceğimizi gösteren görseller çıkar. İstersek bu görselleri takip edip oyuncaklar yapabiliriz. İstersek kendi hayal gücümüz ile istediğimizi de yapabiliriz.  Eğer çocuk arkadaşları ile oynarsa iletişim ve dil becerilerini geliştirir. Her yaşın oynayabileceği eğlenceli bir oyuncak olan Legoların, çocukların gelişimine katkıları oldukça fazladır. Lego’ dan kocaman kuleler, çiftlikler, şatolar az yapmadık. Hayal dünyamıza göre taktık, yaptık, bozduk tekrar yaptık. Her çocuğun odasında bulunması gereken olmazsa olmaz oyuncaklardır Legolar.  Herkese iyi haftalar…

Ayşe Köse/Öğretmen

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.