Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Ayşe Köse yazdı: Rubik küp

Rubik küp 6 yüzü olan bir objedir. Her bir yüzünde yeşil, beyaz, kırmızı, mavi, turuncu ve sarı renkte minik kareler vardır. Çocuklar için ilgi çekici olmasının sebebi budur.

54

Rubik küp 6 yüzü olan bir objedir. Her bir yüzünde yeşil, beyaz, kırmızı, mavi, turuncu ve sarı renkte minik kareler vardır. Çocuklar için ilgi çekici olmasının sebebi budur.

Oyunun amacı nedir, ismi kim bulmuştur?

Oyunun amacı, tüm renkleri karıştırmak ve ardından her yüzün tek renk olmasını sağlayacak şekilde parçaları eski yerine getirmeye çalışmaktır. Rubik küpünü, halk dilindeki ismi ile zeka küpünü kim buldu? Mimarlık profesörü Macar Erno Rubik tarafından 1974 yılında icat edildi. Erno Rubik, mimarlık ve tasarım eğitimi almıştır. Boş zamanlarında model tasarlıyor ve üç boyutlu tasarımlar üzerine çalışıyordu. 1980’lerin başında, ‘ve oyunlar’ adındaki oyun ve bilmece bulmaca dergisinin baş editörü oldu.1983 de ise mobilya ve oyun tasarladığı Rubik Studio adlı kendi şirketini kurdu.

Yapısal tasarım sorunu Rubik’ in ilgisini çekmişti

Rubik küpünü geliştirmekteki asıl amacı en çok satılan oyuncaklardan birini üretmek değildi. Yapısal tasarım sorunu Rubik’ in ilgisini çekmişti. Rubik’ in küpünde 26 adet küçük küp büyük küpü oluşturmaktaydı. 1974 yılında küpün ilk düzgün ve gerçek modelini tamamladığında altı yüzündeki renkleri aynı duruma getirmenin hiçte kolay olmadığının farkına vardı. Küpü yine aynı yerine getirip getiremeyeceğine bile emin değildi. İlk olarak Macaristan’da üretilmeye başlandı. İlk olarak Avrupa’da daha sonraları ise batı akademik dünyasından da küpe büyük ilgi vardı.

Okul çağındaki çocukların farklı boyutlardaki objeleri kavramasına yardımcı olmak

Bu küpün ilk amacı, okul çağındaki çocukların farklı boyutlardaki objeleri kavramasına yardımcı olmaktı. Rubik, bu küpü icat etmesinin ardından parçaları orijinal yerlerine dönmeye çalıştığında farklı seviyelerde zorlukları olan bir yapboz icat ettiğini fark etti. Ve küpü çocuklar içinde yetişkinler için de harika bir hobi haline getirdi.

Rubik küpün faydaları nelerdir?

Gelelim faydalarına. Nedir rubik küpün faydaları? Bireylerde hızlı düşünme, mantık muhakeme, el çabukluğu ve el göz-beyin koordinasyonunun gelişimini sağlar. Çocuğun bilgiyi aklında tutma, sabır ve dikkat, farklı boyuttaki objeleri kavramasına yardımcı olur. Küpü çözmek için farklı yollar deneyeceğinden yaratıcılığını geliştirir. Her yere götürülebilir olması açısından güzeldir. Çocuğun küpü çözmesinden ziyade orada ki sabrı, yaratıcılığı önemlidir. Küçük yaş grubu bu küple renkleri de pekiştirir. Çocuk küpü hareket ettireceği için el ve parmak kaslarının gelişimine katkı sağlar.

AYŞE KÖSE-Öğretmen

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.