Selay Oyuncak Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Fen Toys Dede Oyuncak 1

Ayşe Köse yazdı: Uçurtma

Uçurtma, çocukların en sevdiği oyuncaklar arasındadır. Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez bir eğlence aracıdır. İlk uçurtmayı kim nasıl icat etmiş bilinmiyor.

112

Uçurtma, çocukların en sevdiği oyuncaklar arasındadır. Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez bir eğlence aracıdır. İlk uçurtmayı kim nasıl icat etmiş bilinmiyor. Fakat günümüzden üç bin yıl önce Çin’de uçurtma uçurulduğu biliniyor. Popüler bir Çin efsanesine göre , şapkasının uçmasını önlemek için bir ip ile şapkayı kafasına bağlayan Çinli bir çiftçinin hikayesini anlatıyor. İnatçı bir rüzgarda şapka yine de çiftçinin ipi elinde tutmasıyla bir şekilde havada yüzmeyi başarmış böylece efsane, uçurtmanın doğduğunu söylüyor. Hatta Çinlilerin uçurtma uçurma sevgisinin göstergesi olarak yukarıya yükselme adlı bir festivali vardır. Her yıl dokuzuncu ayın dokuzuncu günü uçurtma uçurup bu festivali kutlarlar.

Peki bizlerde durum nasıl ?

Bizlerde de en sevilen en eğlenceli aktivitelerdendir. Fakat, uçurtma sadece çocukların oynadığı bir oyuncak olarak algılanıyor. Bu algı yanlış. Çünkü uçurtma ailenin de katıldığı bir oyundur. Bir pikniğe gidildiğinde yanımıza alınacaklar listesinde ilk sıralarda yerini alıyor. Ve çocuk uçurtma uçuracağı zaman aileden biri mutlaka yanında oluyor. Uçurtma yükseldikçe ebeveyn de çocuk kadar seviniyor. Ve çocuktan daha çok eğleniyor. Bu yüzen sadece çocukların oynadığı bir oyuncak değildir. Eskilerden satın alırdık uçurtmaları. Ama artık kendisi yapanlarda var. Ki eğer uçurtmayı bir anaokulu çocuğu sanat aktivitesi olarak yaparsa, kesme yapıştırma işlemi çocuğun el becerisini geliştirir. Aynı zamanda bir oyuncak üretmiş olur ve onu uçurarak sonucu görür. El becerisinin yanında hayal dünyasını da geliştirir. Özgüveni artırır ve ben yapabilirim der.

Uçurtmanın önemi büyük

Bir çocuk için uçurtmanın önemi büyüktür. Benim için de öyleydi. Ne hayaller kurardım yükselirken. Eğer kaçırırsam ipin ucunu üzülürdüm arkasından, uçurtmam gitti diye. Şimdilerde uçurup salıveriyorum gökyüzüne. Bakıp gidiyorum arkasından gözden kayboluncaya kadar. Uçurtma, özgürlüğü temsil eder. Çocuk uçurtma uçururken kendini özgür hisseder ve hayaller kurar. Farklı dünyalara gider, ufku genişler, arkadaşlarıyla kaynaşmış olur. Bu bakımdan çocukların gelişimini olumlu etkiler. Son yıllarda uçurtma yalnızca bir eğlence aracı olmaktan çıkmış ve bilme büyük katkıları da olmuş ; Havacılığın gelişiminde ,uzay teknolojisinde bile etkisini göstermiştir.

Uçurun uçurtmaları

Rengarenk olsun gökyüzü

Salıverin ipin ucunu

Özgürce kaybolsun maviliklerde…

İyi haftalar…

Ayşe Köse

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.