Cese Toys Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Dünyanın en eski oyuncağı

Konumuz oyuncaklar olunca en eski oyuncağı merak ettim. Ve hepimizin bildiği bir oyuncakmış.

205

Mardin’in Kızıltepe ile Nuseybin ilçesinde yapılan kazılarda dünyanın en eski oyuncağı pişmiş çamurdan yapılmış oyuncak arabaymış.7 bin 500 yaşında bir oyuncak.

15.yüzyılda Roger Bacon’un bir hayalinden yola çıkan Leonardo da Vinci , bir aracın tasarımını meşhur eskiz defterine yapmıştır.16.yüzyılda Leonardo’nun tasarımını kullanarak Fransız Verbiest, Çin İmparatoruna hediye edilmek üzere kendi kendine gidebilen bir oyuncak araba prototipi yapmış.

Oyuncak arabalar herkesin çocukluğunda bir yer edinmiştir. Fakat günümüzde araba erkek çocukların oynayacağı bir oyuncak olarak görüldü. Neyse ki son zamanlarda toplumun biraz daha bilinçlenmesiyle bu algı biraz olsun yıkıldı. Ve arabalarla kız çocukları da oynar hale geldi. Oyuncağın cinsiyet ayrımı olmaz , olamaz.

Bir karton kutudan oyuncak araba yapardık. Şişe kapaklarından da tekerleklerini yapardık. Bir de ip bağlardık. İple çeker, sürerdik.

Anneannem anlatırdı. Onlarda tahtadan, kartondan, karpuz kabuğundan araba yaparmış. Bizler gibi oyun saati yok tabi o zamanlar. Bırakın oyun saatini çocukluklarını bile yetişkin gibi yaşamışlar. Babam dağda yapardı tahtadan arabayı diyor. Ön tekerleri küçük ,arka tekerleri büyük olurmuş.

Benim en çok hoşuma giden karpuz kabuğundan araba oldu. Nereden geldi aklınıza dedim karpuzdan araba yapmak. Can sıkıntısından dedi. Kırlarda geçmiş çocukluğu. Bostan beklerken canımız sıkılırdı ,azadın (dalın ) yanında beklerken yediğimiz karpuzdan araba yapıp oynardık dedi. Karpuz kabuklarına ip bağlarlarmış, topraktan da yol yapıp ipi çekip kaydırırlarmış. İsterlerse bunları ikili üçlü de yaparlarmış arka arkaya.

Tekeri yok, direksiyonu yok, camı yok. Ama nasıl mutlu edermiş onu. Onlar hayallerini, çocukluklarını bir karpuz kabuğuna sığdırmışlar. Şimdilerde kocaman oyuncaklara sığdıramıyorlar hayallerini çocuklar.

Şimdi söyleyin bana karpuz kabuğundan araba yapan çocuklukla , akülü arabası olan çocukluk nasıl aynı olabilir ? Yaparak yaşayarak öğrenen, kendilerini küçük şeylerle mutlu etmeyi bilen, bir karpuz kabuğunu araba diye sürünce yüzleri gülen çocukluk nasıl bir olabilir şimdiyle? Olamaz…Bu yüzden eskiler küçük şeylerle mutlu olur. Onların dünyasında oyuncak yoktu. Onların dünyasında bir tek hayalleri vardı ellerinde.

Karpuz kabuğundan hayaller kurmayı öğretin çocuğunuza. Bir oyuncak arabada illa dört tekere, cama, direksiyona gerek olmadığını ,onlarsız da mutlu olunabileceğini anlatın.

Herkese iyi haftalar…

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.