Dolu Oyuncak

Ceyda Akşit Ayseven yazdı: Çocuk ve oyuncak ilişkisi

325

Çocukların gelişiminde oyuncaklar en büyük materyallerdir. Çocuğa oyun oynama olanağı sunan,onda kendini ifade etme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olan her oyuncak,çocuğun bir yönden gelişmesi için ona olanak sağlar.

Çocuk için her nesne bir oyuncaktır

Çocuk için her nesne bir oyuncak rolünü üstlenebilir. Örneğin, boş kutular,makaralar,ipler,tuvalet kağıdı ruloları vb. bizim için sıradan olan bir çok nesne onların hayal dünyasında farklı bir roldedir. Çocuklar gelişim süreçlerinde kendi cinsiyetine ait olmayan oyuncaklara ilgi duyabilir. Örneğin, 2 yaşındaki bir kız çocuk arabalara ilgi duyarken,erkek çocuk bebeklerle oynayabilir.Bunun için baskı yapmamak gerekir çünkü yaş ilerleyip cinsel kimlik oturduğunda tercihler de kendine uygun yönde gelişecektir.

Oyuncaklar, paylaşma dürtüsünü artırır

Oyuncaklar,çocuklar arasındaki paylaşımı da artırır. Örneğin,kendi odasındaki  bir oyuncağı eve  misafir gelen arkadaşıyla paylaşan çocuk, paylaşmayı ve iletişimi bu yolla öğrenmeye başlayacaktır.yani oyuncaklar çocuklar arasında iletişim aracıdır da aynı zamanda.

Çocuklara oyuncak alırken onların fikirlerine değer vermeliyiz

Çocuklara oyuncak alırken onların fikirlerine değer vermeliyiz. Çünkü çocuk o oyuncağı istiyorsa mutlaka kafasında onunla ilgili bir projesi vardır.Oyun çocuklar için bir projedir,hayatın  minyatürü ve yaşamda öğrendiği her şeyi uygulayabileceği bir süreçtir. Oyuncaklar ise bu sürece hizmet eden,gelişim dönemindeki çocuğumuz için en gerekli araç gereçlerdir.

CEYDA AKŞİT AYSEVEN-Öğretmen-Çocuk gelişim uzmanı

OYUNCAKHABER

istanbul masaj

Share and Enjoy !

Shares

Yoruma kapalı.