Dolu Oyuncak

Gülçin Ertunç Yazdı: Anadolu Oyuncak Müzesi

Antalya’da bulunan müze, dünyadaki benzerlerinden farklı özelliklere sahip. Dünyanın ilk misket duvarına sahip olan müzenin, ilginizi çekecek pek çok sevimli ayrıntıları da var. 15 salonda 15 ayrı tema ve 15 farklı düzenleme söz konusu. Anılar odası, Pinokyo-Ahşap Oyuncaklar, Masalcı Nine, Temel Reis, Anadolu Geleneksel Oyuncakları, Pepe bunların bazıları.

Yerel yönetimlerin halka yaptığı hizmetler arasında özellikle çocuklar için olanları pek çoğumuzu mutlu ediyor. Şehir yaşamının içinde sıkışıp kalan hayatlarımız, doğadan, insan ilişkilerinden uzaklaşırken, nostalji tadında sunulan sosyal yaşam alanlarının içinde saklı müzeler maalesef her şehrimizde yok. Antalya Kepez Belediyesi’nin hayata geçirdiği Anadolu Oyuncak Müzesine getirmek istiyorum sözü.

Anadolu Oyuncak Müzesi çocukluğumuza götürüyor

Belki en çok çocukları mutlu edecek gibi dursa da bana göre 7’den 70’e herkesin yüzünde tebessüm ettirecek olan bu güzel müze sizi çocukluğunuza alıp götürüyor. İçindeki bölümleri gezerken oyuncakların hikayesinde kayboluyor, anılara yolculuk ediyorsunuz. Her yaş ve kültür grubundan vatandaşlara hitap eden Anadolu Oyuncak Müzesi, Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün başarılı eserlerinden sadece biri. Dünyanın her yerinden müzeye ulaşan oyuncak örneklerini müzede görebilirsiniz. Antalya’da bulunan müze, dünyadaki benzerlerinden farklı özelliklere sahip. Dünyanın ilk misket duvarına sahip olan müzenin, ilginizi çekecek pek çok sevimli ayrıntıları da var.

Dünyanın ilk misket duvarına sahip olan müzede 15 salonda 15 ayrı tema ve 15 farklı düzenleme söz konusu

15 salonda 15 ayrı tema ve 15 farklı düzenleme söz konusu. Anılar odası, Pinokyo-Ahşap Oyuncaklar, Masalcı Nine, Temel Reis, Anadolu Geleneksel Oyuncakları, Pepe bunların bazıları. Müze koridorlarının bile ayrı temalarda oyuncaklarla sergilenmiş olması gezerken sizi mutlu edecek. Ayrıca ünlü Türk şairlerinden seçme çocuk ve oyuncak şiirleri müzede sürprizler yapıyor.

Müze, oyuncak armağanlarınızı kabul ediyor

Müze Anadolu’nun geleneksel oyun ve oyuncaklarının unutulmamasını ve geleceğe taşınmasını amaç ediniyor. Geleneksel değerlerimizi korumada önemli bir örnek teşkil eden müze, eğlendirirken öğretiyor. Anne ve babalarının döneminde oynadıkları oyuncaklarla tanışacak olan çocuklara farklı bir deneyim sunan Anadolu Oyuncak Müzesi, içinizde büyümeyen çocuğu da hatırlatır umarım. Müzenin bir başka özelliği ise, oyuncak armağanlarınızı kabul ediyor olması. Müzede bunun için ayrılmış özel bir alanda tüm armağan oyuncaklarınız sizin adınıza sergileniyor. Çok tatlı armağan oyuncakları anısıyla müzede gördüm, açıkçası çok eskilerden kalma bu hikayeler çok da hoşuma gitti. Hepimizin oyuncaklarla anısı vardır elbet. www.anadoluoyuncakmuzesi.com adresinden de şöyle bir göz atmak isterseniz ve yolunuz Antalya’ya düşerse muhakkak ailece uğramanızı, çocuklarınızla eğlenceli ve masal tadında bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın…

Gülçin Ertunç-Gazeteci-Sunucu-TV Programcısı-Yazar

Yoruma kapalı.