Selay Oyuncak Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Fen Toys Dede Oyuncak 1

Lunaparkaların en gözde oyuncakları: Atlı Karınca

Yaz denilince denizden sonra lunapark gelir aklıma oyun anlamında. Muhteşem bir eğlence yeri bence. Koca kız oldum hala çocuk gibi sevinirim, oyuncaktan oyuncağa koştururum lunaparka gidince.

59

Yaz denilince denizden sonra lunapark gelir aklıma oyun anlamında. Muhteşem bir eğlence yeri bence. Koca kız oldum hala çocuk gibi sevinirim, oyuncaktan oyuncağa koştururum lunaparka gidince. Ve gitmek içinde çocuk olmasını beklemem illa yanımda. Çılgınlar gibi eğlenmenin tek adresi çünkü lunapark benim için. Lunaparkın en gözde oyuncakları vardır; elma kurdu ,balerin, çarpışan araba, atlı karınca gibi. Ben bugün atlı karıncayı seçtim. En sevdiklerimi sonraya saklıyorum. Sırayı Atlı Karıncaya verdim.

At karaca ya da atlı karaca

Atlı karınca, yere sabitlenmiş bir eksen etrafında döndürülen bir platform veya askılara takılı oyuncak atlar, uçaklar, arabalar gibi nesnelerden oluşan büyük bir oyuncak ve eğlence aracıdır. Çoğunlukla lunaparkta bulunmakla birlikte, alışveriş merkezlerinde ya da diğer parklarda da bulunabilmektedir. İki yüzyıl öncesine kadar Atlıkaraca denmiştir. At karaca ya da atlı karaca adlarıyla Anadolu’da hala yer isimleri mevcuttur. Atlıkarınca Osmanlı toplum yaşamında önemli bir yer tutan seyirlik oyundur. Bellerine giydikleri at kuklalarıyla müzik eşliğinde türlü gülünçlükler yapan oyuncuların gösterisidir. Kukla, meddah, orta oyunu, ayı oynatıcıları, atlı karıncalar…Bu seyirlik oyunların giderek toplum hayatından çıkması ile Atlı Karaca, Atlıkarınca olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bir rivayete göre şövalyelerin  ata binip çember şeklinde dönerek birbirlerini kilden toplarla vurmaya çalıştıkları antreman oyunu ile ortaya çıkmıştır. Atlı karınca diğer oyuncaklara göre adrenalin yükselten bir oyuncak değildir. Uzerine oturup sadece dönersin belli bir hızda. Çeşit çeşit renkli atlar bir aşağı bir yukarı kalkıp birbirlerini takip ederler. Sakin, heyecansız bir oyuncaktır. Nefesimizi kesmez, yüzümüzü gülümsetir. Bu yüzden küçük yaş grubu tercih eder daha çok.

İlk fırsatta lunaparka gidin

İlk fırsatta lunaparka gidin. Çocuk olduğunuz için değil, çocuk olabilmek ve kısa bir sürede olsa çocuk kalabilmek için. Yeri geldiğinde korkup bağırabilmek, yeri geldiğinde mutluluktan kahkaha atabilmek için…

Mevzu ne lunapark, ne de atlı karınca…

Bütün mevzu gülen gözler , mutlu yüzler…

Yani mevzu mutluluk…

İyi haftalar…

AYŞE KÖSE

OYUNCAKHABER

Yoruma kapalı.