Matrax Kampanya 1

Dolu Oyuncak

Polesie 1 4

Oyuncak Sepeti

172

Genelde annelerimizin evlerinde bulunan bir çeşit çok amaçlı sepet. İçine çamaşır koyunca çamaşır sepeti, kirli koyunca kirli sepeti, oyuncak koyunca da oyuncak sepeti oluyor.

Bu yüzden bu oyuncak sepeti fikrinin annelerimizden çıktığını düşünüyorum. İmkansız şartlarda çok amaçlı düşünme, çok amaçlı kullanma becerileri geliştiği ve hemen çözüm ürettikleri için böyle bir sepet ortaya çıkmış bence.

Peki oyuncak sepeti içinde ne olur ?

Her şey olabilir. Kullanılmayan bir gözlük kabı, kullanılmayan çanta, tahta kaşık, eşarp, şapka, boş dondurma kapları, yoğurt kapları, tencerere, tava, bebek, oyuncak ayı, top ve saymakla bitmeyen bir sürü şey… Oyuncak sepetinin içindekiler bölümü her evde aynı olmadığı için her gittiğiniz yerde sürpriz bir sepet karşılar bizi. Çocukken misafirliğe gittiğimizde ev sahibi teyzenin gözlerine heyecanla bakardım. Sıra ne zaman bana gelecek ve sana oyuncak getireyim mi sorusunu soracak diye. Çünkü daha çocuğum ve haliyle yetişkin muhabbeti sarmıyordu beni. Ve yaşıtım da olmuyordu genelde. Çocukları ya evlenip gitmiş oluyor ya da üniversitede okuyor oluyordu. Bu yüzden misafirlikteki tek beklentim çay yanı ikramları ve oyuncak sepeti oluyordu.

Veee işte o beklenen soru geliyordu. Sana oyuncak getireyim mi? Evet işte beklediğim soru!   (ki ben bu soruyu hiç anlamam çünkü bu cevabı belli olan bir soru, asla değişmez ) Heyecanla kafa sallıyor ya da evet diyordum. Komşu teyze hemen odadan bir oyuncak sepeti getiriyordu. Başta biraz çekinsem de ortama alışınca o sepeti büyük bir coşkuyla ters çevirip içinden dökülen oyuncaklara merakla bakıyordum. Böylece ortam benim içinde keyifli hale gelmiş oluyordu. Peki bunun tam tersi olduğunda, bizlere çocuklu misafir geldiğinde ne oluyordu? Eğer ki bu olay benim çocukluğumda geçiyorsa zaten az çok oyuncağım oluyordu, Gelen komşu çocuklarının elinde de mutlaka bir oyuncak oluyordu evden getirdikleri. Böylece kimi zaman kavga dövüş kimi zaman kırk yıllık oyun arkadaşıymışçasına oynuyorduk.

Oyuncak ister misin, oyuncak getireyim mi sana

Peki ya büyüdüğümde bu durum nasıldı derseniz o zamanda durum aynı. Bu sefer yetişkin olarak bizler soruyoruz cevabını bildiğimiz o meşhur soruyu. Oyuncak ister misin, oyuncak getireyim mi sana? İşte o zaman devreye oyuncak sepeti giriyor. Çünkü evde küçük çocuk kalmayınca oyuncak olmuyor. Eğer ki aile üyelerine torun eklendiyse yavaş yavaş oyuncak alınmaya başlanıyor. Ve o alınan oyuncaklar elimizde taşımaya sığamayacak hale geldiyse işte o zaman annemin çok amaçlı icadı ortaya çıkıyor. Ve işte karşınızda çamaşır sepetinin annemde isim bulmuş hali; Oyuncak Sepeti ! Evimize çocuklu misafir geldiğinde oyuncak sepeti saklı olduğu yerden çıkıp geliveriyor bir anda. Büyük bir coşkuyla sepet ters çevriliyor ve içindekiler dökülüveriyor. Her zaman aynı heyecanla karşılanıyor o sepet. Çünkü içindekiler hiçbir zaman net değil. Her evde farklı. Ama değişmeyen tek şey o sepetin amacı. içindekiler her zaman değişse de amacı hiçbir zaman değişmiyor. Bir çocuğun mutluluğu, değişmeyen tek amacı. Ve her zaman akıllarda bir soru. Acaba içinde neler var? İşte bu merak duygusu o sepeti çocuklar için daha da anlamlı kılıyor ve heyecanlandırıyor. Yıl 2021…Biz bu geleneği hale sürdürüyoruz. Bizim evde odanın bir köşesinde oyuncak sepeti çocukları bekler her zaman. Ne zaman ki çocuklar gelse bulunduğu yerden çıkıp canlanıverir. Çünkü onun kalbi çocuklar. Çünkü o oyuncak sepeti çocuklar oldukça var. Sağlıklı, mutlu haftalar…

Ayşe Köse/Oyun terapisi, Akıl ve Zeka Oyunları Eğitici-Eğitmeni

OYUNCAKHABER

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Yoruma kapalı.